Miért hasznos a csoportterápia a függőségek kezelésében?
Bármilyen függőségben is szenvedünk, borítékolható, hogy a kilábalás nem lesz egyszerű, sőt, talán eddigi életünk legnagyobb küzdelme várható. Azonban már az is adhat egy plusz löketet, ha tudjuk, hogy a problémáinkkal nem vagyunk egyedül, mert akadnak körülöttünk olyan emberek, akik szintén hasonló utat járnak be.
A csoportos terápiákon több sorstárssal is találkozunk, és egymást támogatva, segítve indulhatunk el a felépülés útján. A csoport ereje rendkívüli jelentőséggel bír a gyógyulásban, nem véletlen, hogy a Swan Lake Központ programjában is többféle csoportos foglalkozás szerepel.
Ahol tükröt tartanak elénk
Az ember társas lény, életünket másokkal vállvetve éljük: ha belengoldolunk, a családunk, a barátaink, a kollégáink is mind egy-egy közösséget jelentenek. Egy ilyen közösségben pedig vannak írott és íratlan szabályok, tudni kell egymáshoz alkalmazkodni, megfelelően viszonyulni embertársunkhoz.
A terápiás csoportok is ezeket modellezik azzal a különbséggel, hogy egy ilyen közeg segít abban, hogy több oldalról is láthassuk magunkat, és visszajelzéseket kapjunk a viselkedésünkkel kapcsolatban.
A mindennapi életben ez gyakran nem történik meg, hisz nem szívesen mondanánk például a főnökünk szemébe, hogy idegesít minket, hogy nagyon hangosan telefonál, és nem tudunk miatt rendesen koncentrálni a munkánkra. Vagy például lehet, hogy a párunkat nagyon bosszantja, hogy a levetett lábbelinket nem tesszük el rögtön a cipősszekrénybe, de nem akar szólni érte, inkább elpakolja ő.
Egy terápiás közösségben azonban nincsenek ilyen gátak, itt a tagok tiszteletteljesen, de őszintén jelzik egymásnak, hogy mi zavaró számukra a másik viselkedésében. Például ha folyton késünk a foglalkozásról, és mindenki ránk vár, vagy ha meditáció közben zavaróan járkálunk, azt a többiek bizony szóvá fogják tenni.
A résztvevők ugyanis tükröt tartanak egymás elé, így szembesülhetünk vele, hogy a viselkedésünk milyen reakciókat vált ki másokból.
Ahol segítünk egymásnak
Minden függőség más és más, így a gyógyulás sem lehet sablonszerű. A foglalkozásokon a csoport tagjai támogatják egymás megküzdési módszereit, megvizsgálják, hogy kinél melyek azok a kritikus területek, amelyekben erősödni, változtatni kell.
Közös erővel kiderítjük, hogy kinél milyen okok vezethettek az addikció kialakulásához, és hogyan lehet orvosolni ezeket a problémákat.
Ahol megalapozhatjuk az új életünket
Az emberi viselkedés a tanult sémákon alapszik. Hiába lehet egy-egy helyzetre többféleképpen reagálni, gyakran csak azt az egyet alkalmazzuk, amit az évek alatt begyakoroltunk, még ha nem is célravezető.
A csoportban azonban lehetőségünk van arra, hogy új viselkedésformákat alakítsunk ki. Hogy a tanultakat rögzítsük az agyunkban, többször is elpróbáljuk a csoporttagok bevonásával. Erre kiválóak a különféle szituációs gyakorlatok. A tapasztaltakat utána meg is beszéljük, hogy kiderüljön, ha esetleg hibáztunk valahol. Ha így is volt, akkor sincs semmi gond, legközelebb már biztosan jobban megy majd.
[2022.10.25.]