Melyek a leggyakoribb pszichiátriai tünetek?
Mit vizsgál a pszichiáter szakorvos? Mikor alkalmaz gyógyszeres kezelést? Melyek a leggyakoribb pszichiátriai tünetek? Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.
A tünetek jelentkezésekor mindenképpen érdemes felkeresni egy megbízható és kellő tapasztalattal rendelkező pszichiáter szakorvost. A Belvárosi Orvosi Centrum pszichiátriai szakrendelésére bármikor be lehet jelentkezni panasz vagy tünet esetén.
Nem egyszerű pontosan meghatározni, hogy az adott állapot mennyire súlyos
A pszichiátriai tünetek sora rendkívül hosszú. Egyes tünetek enyhe problémáknak tekinthetőek, míg vannak olyanok, amelyek negatívan hatnak az életminőségre, sőt, olyanok is, amelyek megkeserítik a mindennapokat. Sok esetben azonban nem egyszerű pontosan meghatározni, hogy az adott állapot mennyire súlyos.
Ennek az az oka, hogy a személyes megítélés és megélés is különböző. Mindenképpen érdemes a tünetek jelentkezése esetén szakorvoshoz fordulni. Ugyanis a pszichiáter számára olyan módszerek állnak rendelkezésre, amelyek segítségével a szubjektív tünetek egyszerűen mérhetővé válnak.
A leggyakrabban előforduló pszichiátriai tünetek
Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló tüneteket, amelyekre minden esetben érdemes odafigyelni. Főleg akkor, ha már hosszabb ideje fennállnak, illetve akkor is, ha rendszeresen visszatérnek.
A leggyakrabban előforduló pszichiátriai panaszok a következők: általános rossz közérzet, fáradékonyság, hangulatzavar, a teljesítőképesség csökkenése, romló koncentrációs képesség, illetve nehezen oldható vagy ingadozó feszültség. Mindemellett a gyakran előforduló pszichiátriai tünetek közé sorolhatóak a visszatérő fájdalmak is, például a fejfájás.
A panaszok nem fognak maguktól elmúlni, de szerencsére van megoldás
Amennyiben az említett tünetek huzamosabb ideje fennállnak, vagy pedig rendszeresen visszatérnek, akkor minden esetben érdemes felkeresni egy pszichiátert, javasolt kivizsgáláson részt venni.
Ennek során a szakorvos feltárja az okokat, majd pedig megoldást javasol a probléma megszüntetésére vagy az állapot javítására. Érdemes minél hamarabb cselekedni, hiszen minél gyorsabban megkezdődik a kezelés, a szervezet annál hamarabb tud reagálni a terápiára.
Ha nem kerül sor a kivizsgálásra, akkor könnyen előfordulhat, hogy a tünetek olyan mértékben elhatalmasodnak, hogy korlátozzák a szabad cselekvést, és ez előbb vagy utóbb az élettér beszűküléséhez vezet.
A panaszok nem fognak maguktól elmúlni, de szerencsére van megoldás, a pszichiáter segítsége. Természetesen a gyógyulás alapvető feltétele az, hogy az orvos és a páciens között bizalom alakuljon ki, hiszen csak ebben az esetben lehet eredményes a közös munka.
[2022.10.18.]