Hogyan oldható meg hatékonyan az intézmények szellőztetése?
Az egészségünk és teljesítményünk érdekében folyamatosan friss, oxigéndús levegőre van szükségünk, amelyet jellemzően ablaknyitásos szellőztetéssel oldunk meg.
Az elhasznált levegő rossz hatással van a hő- és közérzetre, továbbá melegágya a vírusoknak, így intézményi környezetben, ahol sok ember van összezsúfolva, még lényegesebb az optimális légcsere. A hagyományos módszerekkel ez szinte kivitelezhetetlen, ráadásul a téli időszakban kedvezőtlenül befolyásolja a fűtési költségeket is. Milyen módon oldható meg az intézmények szellőztetése?
Friss levegőre szükség van
Az ablakok alapvetően az épületek természetes fényáteresztését és szellőzését biztosítják, azonban erre a mai kor elvárásainak már kevésbé felelnek meg. Családi házak, de főként intézmények esetén hatékonyabb megoldást jelentenek a STIEBEL ELTRON által gyártott szellőztető rendszerek, amelyek kényelmesen, automatikusan és folyamatosan garantálják a friss levegőt.
Az ablaknyitással végrehajtott szellőztetés jelentős hőveszteséggel jár a fűtési szezonban, másrészt nagy odafigyelés mellett sem tudja biztosítani a megfelelő légcserét, ugyanis például éjszaka nem működőképes megoldás, illetve már csak azért sem, mert a szellőztetéstől, a huzattól könnyen megfázhatunk. Zaj- és légszennyezett környezetben is kellemetlen, zavaró és problémás lehet a hagyományos szellőztetés, növeli az allergia kockázatát is.
Mire jó, és milyen a jó szellőztetés?
Szellőztetéssel friss, oxigéndús levegőt engedhetünk a helyiségekbe, szabályozhatjuk vele a belső hőmérsékletet, páratartalmat, a légmozgást, és ezáltal növelhetjük a bent tartózkodók komfortját.
Ideálisan naponta többször, rövid ideig, kereszthuzattal szellőztessen, és a téli időszakban ez idő alatt kapcsolja le a radiátorokat.
Szerencsés, ha a beengedett friss levegő szűrve érkezik, így csökkentve a megbetegedések kockázatát, de a hőérzetnek is jót tesz, ha felmelegített levegő érkezik a külső környezetből. Ez hőcserélős szellőztető berendezéssel biztosítható.
Hogyan oldható meg a közintézmények szellőztetése?
A közintézmények esetében a szellőztető rendszereknek más követelményeknek kell megfelelniük, mint a lakóépületek esetében, egyrészt az eltérő funkciók, másrészt a bent tartózkodók száma miatt.
Ma már alapvető elvárás az intézményi üzemeltetés esetében is a megújuló energiaforrások használatán alapuló környezetbarát fűtési, klimatizálási és szellőztető rendszerek megléte, hiszen ezek által nemcsak az energiafüggetlenség biztosítható, hanem a hatékony és gazdaságos működtetés is.
Az irodaházak, intézmények szellőztetése komoly kihívást jelent, ugyanis változó intenzitással és a helyiségek funkciójának, a bent tartózkodók számának, a tevékenységeknek megfelelően kell biztosítani a levegőcserét. A rendszer akkor jó, ha automatikusan képes alkalmazkodni ezekhez a valós idejű monitorozás alapján.
Az optimális szellőztető rendszer energia- és költséghatékony, csendes és magas hatásfokú.
[2023.02.20.]