Értelmezzük együtt a csúcskategóriás okostelefonok paramétereit!
A csúcskategóriás okostelefonok valóban a legjobbak a piacon. Nem véletlen, ugyanis ezek kapják meg a legújabb fejlesztéseket, ezekbe kerülnek a leginnovatívabb megoldások.
Viszont épp ezért nehéz is kicsit követni, hogy melyik paraméter mit is takar, és mit érdemes figyelembe venni közülük. Nézzük meg őket együtt!
Számos gyártó készít csúcskategóriás okostelefonokat
Ma már nem csak egy vagy két cég versenyez azért, hogy az övé legyen a legjobb, legtrendibb, leggyorsabb, legkelendőbb csúcskészülék a piacon. Többszereplőssé vált a verseny, amit jól mutat, hogy a Samsung és az Apple mellé olyan nevek is felzárkóznak, mint például a Xiaomi. Számos nagyszerű darab érhető el a gyártótól, elég csak megnézni a CoolMobile.hu Xiaomi okostelefon-kínálatát.
Náluk például a legújabb darab a 13-as sorszámot kapta, és valóban berobbant a csúcskategóriás készülékek közé. Köszönhetően többek között a gyönyörű 120 Hz-es, HDR10+-t is támogató AMOLED kijelzőjének, az akár 3,2 GHz-en dolgozó Snapdragon 8 Gen 2-es chipjének, 3,2x-es optikai zoomjának, vagy az akár 67 W-os vezetékes és 50 W-os vezeték nélküli töltési képességének. Ezek kiemelkedő értékek. De mit is nézünk pontosan egy csúcskategóriás készüléknél? Lássuk!
Milyen paramétereket érdemes figyelni?
Már az előző bekezdésben is adtunk egy kis ízelítőt belőle, de most kicsit kifejtjük, hogy mely paramétereket miként érdemes figyelni.
Az okostelefonok kijelzőjét mindenképp fontos vizsgálni. Minél nagyobb felbontásra képes, annál élesebb, tisztább képet kapunk. Az AMOLED típus a legelterjedtebb manapság, mely kiváló minőséget garantál, főleg ha támogatja a HDR10+-t is. Emellett a képfrissítési gyakoriság felel a folyékony, akadásmentes mozgásmegjelenítésért.
Jelenleg a csúcs a 120 Hz, amit gyakorlatilag minden csúcskategóriás készüléknek tudnia illik. Hogy nappali fényben is tökéletesen láthassuk a képernyőt, arról a minél magasabb fényerő gondoskodik. 1000 nit körül vannak a legjobbak, de a fent említett Xiaomi 13-as például 1900 nitet is tud. Mindez legyen védve, lehetőleg egy Gorilla Glass üveggel.
A processzor sebessége meghatározó. Itt a 3 GHz körüli tartomány jó, ezen érték fölé érve kiemelkedőnek mondható. A hozzá tartozó RAM mennyisége 8-12 GB esetén számít kiválónak. A háttértárak esetén 128 GB-ról indulunk, és akár 512-1024 GB is lehet, ami már hatalmas méret!
A kamerák felbontása kb. 30 megapixel felett kezdődik manapság, és elérheti az akár 200 megapixelt is. De nem csak ez számít. Fontos a főkamera minősége mellett a teleobjektív, az ultraszéles látószögű objektív vagy a makro kamera is. Videók tekintetében legalább a 4K, de akár már a 8K-s felvételek készítése is elvárás lehet.
Emellett a 4000 mAh feletti (akár 5000 mAh-s) akkumulátor is fontos, ahogy a gyorstöltés is, mely elérheti az 50-70 W-ot is.
Extrák?
Mi számít extrának egy csúcskészülék esetén? Nagyjából semmi, mert az újítások mind itt jelennek meg. De épp ezért nem baj, ha nem feledkeznek meg az NFC-ről vagy a legújabb Wi-Fi és Bluetooth szabványokról sem.
[2023.07.21.]