Önéletrajz, avagy a kevesebb néha több
Az álláskeresők többsége a legapróbb, leglényegtelenebbnek tűnő információkat is feltünteti az önéletrajzban. Erre azonban semmi szükség. Az önéletrajznak ugyanis nem az a lényege, hogy minél részletesebb legyen, hanem, hogy felkeltse a munkaadó vagy a HR-es figyelmét.
A szakértők gyakran úgy fogalmaznak, hogy a CV olyan, akár egy marketinganyag. Ez azt jelenti, hogy nem érdemes minden apróságot leírni benne. Természetesen nem arra célzunk, hogy füllenteni kell, hiszen idővel biztosan fény derülne a turpisságra, ha esetleg a pályázó elnyeri a munkát. Link website, a BudapestÁllás oldalán számos állásajánlat közül lehet válogatni, amelyek között bőséggel találunk pozíciókat a kereskedelem, értékesítés területén is.
A jó önéletrajz
Az önéletrajzban a jelentkezőnek az előnyeit kell kihangsúlyoznia, méghozzá úgy, hogy a HR-es biztosan behívja egy állásinterjúra. A legtöbb pályázónak elképzelése sincs arról, hogy milyen gyakran a túl sok, ártalmatlannak tűnő, ám felesleges információ miatt csúszik le az állásról.
Az igazán nagy cégek, vállalatok esetében a HR-esnek gyakran több tucat, akár több száz önéletrajzot kell átnézni. Sokszor nincs arra kapacitás, hogy az összes CV-t tüzetesen átolvassa, így csak átszalad rajtuk. Éppen ezért nem érdemes 1-2 oldalnál hosszabb anyagot beadni.
Életkor, családi állapot
Sajnos a hazai munkaerőpiacon az életkor és a családi állapot alapján történő megkülönböztetés egyáltalán nem ismeretlen. Ráadásul előbbi nem csupán a középkorúakat érinti. Egy fiatal vezető valószínűleg nem szívesen választ olyan jelentkezőt, aki mindössze pár évvel idősebb nála. Ennek többféle oka lehet, például a pozícióféltés vagy a bizonytalanság.
Felesleges hónapok
A hónapokat semmi értelme feltüntetni az önéletrajzban, különösen, ha voltak olyan időszakok, amikor munkanélküliség állt fenn. Ezzel a módszerrel kiválóan lehet kozmetikázni a CV-t, méghozzá hazugság nélkül.
Csak a legutolsó munkahely esetében szükséges feltüntetni a hónapot, hogy ne tűnjön úgy, hogy a pályázó még mindig ott dolgozik.
Lakcím
A lakcím egy olyan alapvető személyes adat, melyet az emberek többsége gondolkodás nélkül beleír az önéletrajzba. Sokan nem is sejtik, hogy egyáltalán nem kötelező a lakcím feltüntetése a CV-ben.
Rengeteg esetben hátrányos lehet, ha a HR-es pontosan tudja, hol lakik, vagyis honnan fog bejárni a jelentkező. Ez főleg akkor negatív tényező, ha egy másik, hasonló kaliberű jelentkezővel kell szembeszállni az állásért. Ez esetben könnyen a másik jelölt kerülhet előnyös helyzetbe, ha közelebb lakik a megpályázott munkahelyhez.
Emellett a HR-es így önkényesen tud arról dönteni, hogy a jelentkező talán nem is vállalná az ingázást, így inkább be sem hívja állásinterjúra. Holott ezt jobb, ha a pályázó dönti el. Így nem javasolt a lakcím feltüntetése, hiszen előny nem származhat belőle, hátrány viszont annál inkább.
[2023.07.21.]