Így változott a napelemeket érintő jogszabály, és ez lesz a következménye
Az utóbbi bő egy évben szinte folyamatos témát adott a napelemeket érintő szabályozások változása vagy épp az azzal kapcsolatos bizonytalanság. A háztartási méretű kiserőművek (a HMKE-k) telepítése és engedélyeztetése, de legfőképp a megtérülésük körül nagy volt a bizonytalanság. Ezt sikerült részben lezárni egy kormányrendelettel.
A napelemeket érintő 427/2023. (IX. 13.) kormányrendelet
A Magyar Közlönyben 2023. szeptember 13-án jelent meg a 427/2023. (IX. 13.) kormányrendelet, ami a “villamos energia törvény” végrehajtási rendelete. Ebben a cikkünkben az ezzel kapcsolatos információkat szedtük össze, és megnézzük, mit jelent ez a gyakorlatban. Ez a háztartásokra vonatkozik, de érdemes elolvasni az EnergyHub esettanulmányait is, melyek nagy segítséget és ösztönzést jelentenek a vállalkozások számára.
A jogszabályváltozás lehetővé teszik a HMKE rendszereket telepítők vagy bővítők számára, hogy a beruházástól számított 10. év végéig éves szaldós elszámolásban vételezzék a villamos energiát a hálózatból. Ennek feltétele, hogy a fogyasztónak már 2023. szeptember 7. előtt szaldós elszámolással kellett rendelkeznie, vagy eddig a napig benyújtott igényléssel kellett bírnia telepítésre vagy bővítésre, amit legkésőbb 2026. január 1. napjáig kiviteleznek.
Milyen lesz a megtérülés a jogszabályban meghatározott 10 éven belül?
A jogszabályban meghatározott (beruházástól számított) 10 éves időtartam alatt a jól méretezett rendszerek pénzügyileg várhatóan megtérülnek. Még akkor is, ha a telepítéshez semmilyen támogatás nem lett igénybe véve.
Mit fizetünk az áramszámlán? És hogyan kell számolnunk a megtérülést?
Hogy ki tudjuk akár magunknak is számolni, miként alakul a megtérülés, tisztázni kell a villamosenergia-árak összetételét. A közcélú hálózatból való vételezés esetén a szolgáltatás díja két tételből áll:
-
Van a kereskedelmi díj, melyet a választott energiakereskedőnek vagy az egyetemes szolgáltatónak fizetünk a felhasznált villamos energiáért.
-
Illetve van a rendszerhasználati díj. Ezt a villamosenergia-elosztóhálózat kiépítéséért, üzemeltetéséért, karbantartásáért és a transzformátorokon fellépő veszteségek fedezéséért fizetünk.
HMKE telepítésével is jogosultak maradunk az egyetemes szolgáltatás igénybevételére. A kereskedő nem választható, rögzített lesz a kereskedelmi költség, az elosztói engedélyesek rendszerhasználati díja pedig területi alapon kerül meghatározásra.
Az elosztói engedélyesek felé fizetendő összegek jogszabályban vannak rögzítve, hogy fedezzék a fenntartás és működtetés költségeit. A rezsicsökkentés épp ezért erre nem vonatkozhat, így a kereskedelmi költségek kerültek csökkentésre, hogy ne változzon a számlára kerülő egységköltség.
A számításnál ugyanakkor nemcsak a kedvezményes, de a lakossági piaci árral is kalkulálnunk kell a fogyasztás mértékétől függően. Ha így számolunk, akkor akár évekkel hamarabb is megtérülhet a napelemes beruházás, jóval a 10 éves jogszabályi határidő előtt.
[2023.10.24.]