Sokat ül számítógépe előtt? Lehet, Önnek is képernyőszindrómája van
Korunk népbetegsége a látásromlás, melyet a túlzott képernyőhasználatból adódó szemszárazság is okozhat. A “képernyőszindróma” a népesség közel 50%-át érinti. Mit is jelent ez pontosan, és mit tehet, ha Ön is észleli szemének elfáradását?
A bűnös: a járvány
A koronavírus-járvány idején rengetegen kényszerültünk irodáinkból haza, a laptopunk vagy számítógépünk mögé. Nem volt ez másképp gyermekeinkkel sem, így a túlzott képernyőhasználat egyetemes szintű problémává vált. Az Affidea Magyarország szemészeti szakrendelésén kiderítheti, pontosan mi áll szemfájása hátterében, ha már észlelt hasonlót.
A fizikai állapotunk mellett ugyanis a szemünk világa is folyamatosan romlik a fokozott képernyőhasználat miatt. Az ún. “öregszeműség” (presbyopia), azaz a közelre látás romlása 40 éves kor fölött egy normális folyamat. Azonban a napi 4-9 órás munkaidő miatt akár ez is korábbra tolódhat. Emellett az általános látásromlás, a kettőslátás vagy a homályos látás is komoly problémát jelenthet. Ez a képernyő- vagy digitális látás szindróma.
Így tudhatja meg, vajon képernyőszindrómában szenved-e
Normális látás esetén a szemünkhöz kívülről érkező fénysugarak először a szaruhártyán, a szemlencsén haladnak át. Majd a retinára (az ideghártyánkra) vetülnek, ahol egyesülnek. Ez a folyamat többféleképpen is sérülhet, így létrejönnek a fénytörési hibák. Ezek az alábbi módokon nyilvánulhatnak meg:
-
Távollátásban: ha távolra jól látunk, közelre kevésbé. Ennek oka, hogy a fénysugarak, melyek a szemünkbe érkeznek, a látóhártya mögött egyesülnek.
-
Rövidlátásban: ebben az esetben épp ellenkezőleg, közelre sokkal jobban látunk, míg távolra rosszabbul. A retina előtt egyesülnek ilyenkor a fénysugarak, melyek a szembe érkeznek.
-
Cilinderességben: ha közelre és távolra egyaránt homályosan látunk. Ezt az okozza, hogy a szembe érkező fénysugarak a normál egy helyett két fókuszponton haladnak át.
E problémák mindegyike orvosolható kontaktlencsével, szemüveggel vagy lézeres szemműtéttel. Ám egyik látáshibának sem kötelező következménye a szemfáradtság, a vörös szem, az égő, viszkető vagy könnyező szem. Ezek a képernyőszindróma tünetei, amely még azt is okozhatja, hogy ha hirtelen felnézünk monitorunkból, homályosan látunk egy távol belépő embert.
Így védheti hatékonyabban szemeit!
A képernyőszindróma felerősödhet minden egyes készülékünk képernyőidejével. Tehát nemcsak a számítógépünk, hanem okostelefonjaink, táblagépünk használata is sokat ronthat szemeinken. Ennek kiküszöbölésére lehet remek a 20-20-20 szabály: 20 percenként 20 másodpercig egy tőlünk 20 lábra (=6 méterre) lévő tárgyra fókuszálunk. De a monitoros munkába iktatott pihenőidő, a tartósítószermentes műkönnyek és a kékfényszűrős szemüvegek alkalmazása is hatékony lehet szemünk elfáradása ellen. Monitorunkat pedig helyezzük minimum 1 karnyira tőlünk! Ám ha mindezek ellenére is látásproblémát tapasztalunk, forduljunk minél hamarabb szakorvoshoz!
[2023.11.18.]