Igenis érdemes hangoskönyvet hallgatni
Bár az olvasás megrögzött szerelmeseinek a hangoskönyv csalásnak számít, de azért azt ők sem tagadhatják, hogy jó néhány előnye van a hagyományos könyvekkel szemben.
A mai cikkünkben ezekről lesz leginkább szó, és reméljük, hogy olyannyira meggyőzőek lesznek a számodra, hogy meghallgatod majd a Filter.hu cikkeinek egyik írásában szereplő hangoskönyvek valamelyikét, vagy ha úgy alakul, akkor akár mindegyiket.
Melyek a hangoskönyvek előnyei?
Elsőként talán az elérhetőséget említenénk meg. Nem kell mindenhová magaddal cipelned egy vaskos könyvet, elég egy okostelefon vagy egy tablet, és máris élvezheted az általad választott történetet, ami különösen hasznos lehet, ha sokat utazol, vagy egyszerűen csak szeretnél többet olvasni, de kevés szabadidővel rendelkezel.
De nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a hangoskönyvek mennyire hasznosak a nyelvtanulás szempontjából, hiszen ezek általában olyan személyek közreműködésével vannak felvéve, akik anyanyelvi szinten beszélik a nyelvet. A segítségükkel megismerkedhetsz a nyelv valódi árnyalataival és ritmusával.
Végül, de nem utolsósorban olyan személyek számára is lehetővé teszi az olvasás élményét, akiknek az íráskészsége miatt nehézkes lenne könyvet olvasnia.
Olvasnál máskülönben klasszikusokat?
Valld be őszintén, önmagadtól mikor szánod rá magad arra, hogy Mikszáth-ot vagy Szolzsenyicint olvass! A hangoskönyvet viszont be tudod tenni például a mosogatás vagy vasalás közben, amely tevékenységeket sokkal élvezetesebbé tesz majd, ha valami fontos cselekményszál fut a füledben alattuk.
A szakértők szerint sem “csalás” a hangoskönyv
Az elmúlt években számos olvasásszakértő pszichológus vélekedett úgy a hangoskönyvekről, hogy nem számítanak csalásnak az olvasáshoz képest, mivel mindkét folyamat agymunkával, értelmezéssel, feldolgozási folyamattal jár, amelynek elmaradása esetén képes vagy egész oldalakat átlapozni, illetve hosszú perceken át hallgatni azt, amit valaki mesél anélkül, hogy felfognád a szöveg valódi jelentését.
Ejtsünk pár szót a hátrányaikról is!
A hangoskönyvek hátrányai közé tartozik, hogy nem mozgatja meg annyira a képzeletedet, mint a hagyományos olvasás, ami megköveteli, hogy az összes cselekményt és párbeszédet rögzítsd ahelyett, hogy valaki más mondja el helyetted.
De azokat az eseteket is ide sorolhatjuk, amikor a narrátor nem tudja teljesen megragadni egy adott karakter hangját, és ez teljesen tönkreteszi a történet varázsát.
Mindent összevetve tehát az egyéni szempontokon múlik, kinek melyik opció megfelelő. Egy biztos, a hangoskönyvek folyamatosan fejlődnek, amellyel együtt a szerepük is egyre inkább felértékelődik, és mi személy szerint mindenképpen arra szeretnénk biztatni, hogy adj nekik legalább egy esélyt.
[2024.01.09.]