Mikor lehet osztrák nyugdíjat igényelni?
Nyugdíjat az igényelhet, aki a törvényekben előírt életkort betöltötte és emellett megfelelő szolgálati időt is szerzett. Ez a két feltétel együttesen érvényes, tehát mindkettőt teljesíteni kell ahhoz, hogy valaki megkaphassa ezt az ellátást.
A magyar és az ausztriai szabályozás eltér egymástól, mivel Magyarországon a korhatár 65 év, a minimális szolgálati idő pedig 20 év, míg Ausztriában jelenleg a férfiak esetében 65, a nők esetében 60 év a korhatár, a szolgálati idő pedig legalább 15 év.
Az osztrák rendszer változása
Mi a helyzet azonban akkor, ha valaki mindkét országban dolgozott? Az OMIP a nyugdíjigények benyújtásában is segítséget nyújt. Míg a férfiak nyugellátásba vonulási életkora 65 év, addig ez a nőknél csak 60 év. Ez azonban megváltozott és fokozatosan felemelik a női életkort is 65 évre. Elsőként az 1968-ban született nők érik el a 65 éves nyugdíjba vonulási kort.
Mi jellemzi az ausztriai nyugdíjjogosultságot?
Nagyon fontos, hogy az ellátáshoz szükséges szolgálati idő összetétele is megfelelő legyen. Legalább 7 év keresőtevékenységre van szükség, ebbe beleszámít például közeli hozzátartozó vagy beteg gyermek ápolása is. Az ellátást mindig utólag fizetik ki, a következő hónap első napján. Azonban nem csupán 12, hanem 14 hónapnyi nyugdíj jár, ezáltal plusz két havi juttatáshoz juthatnak hozzá a jogosultak.
Munka a nyugellátás mellett
Ausztriában nem korlátozzák a nyugdíj melletti munkavállalást, sőt, ez az ellátás mértékét is növeli. Abban az esetben pedig, ha valaki megszerzi a nyugdíjjogosultságot, tehát betölti a korhatárt és rendelkezik megfelelő szolgálati idővel, viszont nem kéri az ellátást, akkor minden egyes év, melyet munkában tölt, további 10%-al növeli a későbbi nyugdíját.
Az előrehozott nyugellátás
Lehetőség van arra, hogy bizonyos feltételek megléte esetén előrehozott nyugdíjban részesüljön a munkavállaló. Ha betölti a 62. életévét és ekkor megvannak a szükséges évei, akkor kérheti a nyugdíjazását. Korai nyugellátást lehet igényelni akkor is, ha a munkavállaló legalább 10 éven keresztül nehéz pszichikai vagy fizikai munkát végez. Ehhez 60 év betöltése szükséges és 45 év szolgálati idő, melyben a nehéz munka időszaka az utolsó 20 évbe esik.
Mi történik, ha mindkét országban dolgoztunk?
Ha az ausztriai munkaviszonyod 12 hónapnál hosszabb volt és megfelelsz az ausztriai szabályozás feltételeinek, akkor nyújtsd be a nyugdíjigényedet az osztrák nyugdíjfolyósítóhoz, aki résznyugdíjat fog a számodra megállapítani és a folyósítást is tőlük fogod kapni a magyar ellátás mellett.
Ha 12 hónapnál rövidebb ideig dolgoztál a szomszédos országban, akkor ezt az időszakot a magyar nyugdíjfolyósítóhoz kell benyújtanod, aki beszámítja ezt az időt a hazai ellátásodba. Így egy helyről, csak Magyarországról kapsz majd nyugdíjat.
Ha több országban is dolgoztál és a nyugdíjba vonulást fontolgatod, akkor minden olyan érintett állam felé jelezd a jogosultságodat, ahol 12 hónapnál több szolgálati időt szereztél, mivel ezekből az országokból is fogsz résznyugdíjakat kapni.
[2024.01.12.]