Végbéltáji panaszok kezelése
Sok embernek van problémája a széklet-, illetve a vizelet-visszatartással, de nemcsak a gyenge kismedencei izomzat okozhat problémát, hanem a túlfeszülés is. Ha valakinek ilyen jellegű panaszai vannak, jól teszi, ha minél előbb orvoshoz fordul.
Cikkünkben megvizsgáljuk, mik lehetnek a tünetek, azok kiváltó okai, és minderre milyen megoldásokat javasolnak a proktológusok. Az biztos, hogy a Dr. Bánfalvi Aranyér Központnál alkalmazott kismedencei biofeedback asszisztált vizsgálat az egyik járható út.
Mi a teendő kismedencei működészavar esetén?
A székelésben részt vevő izmok összehangolt működésének megbomlása vezet gyakran panaszokhoz. Nem is tudják sokan, hogy a folyamatban mennyi minden játszik szerepet: a végbél záróizmán túl az aranyerek (ez mindenkinél megtalálható!), a széklet és szél jelenlétét érzékelő receptorok, a kismedencei és csípőizmok, valamint a has-, hát- és rekeszizom is.
Ezek működtetését jórészt tanult reflexek végzik. Olykor azonban zavar léphet fel az izmok közös működésében, ilyenkor pedig a székelés nehezebbé válik. Hogy mi ennek az oka, azt legfőképp a már említett kismedencei biofeedback asszisztált EMG vizsgálattal lehet kideríteni.
Ennek során az izmok összehangolt működését vizsgálják, több része is van. Ezek a következők:
Az utóbbi az EKG-hoz hasonlóan az izmok erősségét vizsgálja elektromos jelek segítségével.
A kivizsgálás azért hasznos, mert kiderülhet általa, mi áll az egyes betegségek (végbélrepedés, aranyeresség, stb.) hátterében.
Széklet- és vizelet-visszatartási problémák
Az emberek életét nagyon meg tudja keseríteni az inkontinencia. Ennek gyógyítása elsődleges feladattá válik, hiszen a beteg mindennapjait nagyban megnehezítik a tünetek, akár a munkavégzést is befolyásolhatják.
A széklet- vagy vizelet-visszatartás képtelenségének oka a végbél záróizmainak gyengeségében keresendő, ez pedig szintén kismedencei probléma.
Nemcsak időseket érint: sok esetben egy műtét vagy szülés következtében renyhülnek az izmok, de természetesen más megbetegedések is okozhatják a problémát – például idegrendszeri zavar is.
A betegség kezelésével szintén a proktológusok foglalkoznak, akik a kismedencei biofeedback asszisztált EMG vizsgálatot is elvégzik a diagnosztizálás során. Ha nem olyan súlyos az állapot, akkor van mód műtét nélküli kezelésre is.
A Dr. Bánfalvi Aranyér Központnál is elérhető a kismedencei biofeedback rehabilitációs tréning: az szakemberek a speciális EMG eszközök segítségével megmutatják, hogyan kell végezni azokat a gyakorlatokat, amelyek a kismedencei izmok erősítését szolgálják. Ezt követően pedig heti pár alkalommal kell megjelenni a tornán, és így tenni a javulásért.
Súlyosabb esetben azonban műtét javasolt, ennek módjáról mindig a kezelőorvos tájékoztat.
A kismedencei és a záróizom túlfeszülése
Ez gyakran észrevétlenül maradó probléma, és sokszor egyéb betegségek okozzák. Egy jó szakorvos tud segíteni, de a kezelés bonyolult, érdemes a legjobb helyre fordulni ez ügyben!
[2024.01.16.]