Beruháznál? Ezt érdemes tudnod a tartós befektetési számláról
Nemrégiben hideg zuhanyként érte a beruházókat a hír, hogy 2023. július elsejétől az állam szociális hozzájárulási adót vet ki a kamatjövedelmekre. Az invesztálni vágyókat érzékenyen érintette a hír, hiszen az adózott jövedelmükből történő befektetések után további adóterhekkel kell számolniuk. Ezzel egyidőben a tartós befektetési számla népszerűsége újra fellendült.
A Banknavigator online felületén személyi kölcsön mellett egyéb pénzügyi témákról is részletesen szó esik szakértői cikkekben. Ha ez számunkra ismeretlen terep, akkor érdemes belevetni magunkat a témába és a cikkekbe.
Ismerjük meg a tartós befektetési számlát!
A tartós befektetési számla, vagyis röviden TBSZ egy állam által támogatott kedvezményes konstrukció, mely esetében a számlán elhelyezett összeg 3-5 éves időtartamon belül részben vagy teljes egészében mentesül a kamat-, árfolyamnyereség-, illetve osztalékadó alól.
Minden beruházó tudja, hogy érdemes hosszú távú befektetési stratégiában gondolkodni, vagyis a rendelkezésre álló pénzösszeget közép- vagy hosszú távon elhelyezni. Ha a TBSZ számláról nem vonjuk ki a beinvesztált összeget az említett időtartam során, akkor jogosultak lehetünk az adókedvezményre, valamint az elért hozamunk is adómentes lehet ekkor.
Az egész konstrukció lényege, hogy az állam értékeli, hogy a pénzünket hosszabb időre fektetjük be. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a portfóliónk összetételét nem változtathatjuk meg a invesztálás időtartama alatt.
Valóban nekünk való a TBSZ?
A döntés meghozatalában sokat segíthet, ha néhány szempontot szem előtt tartunk. Ha hosszú távon, legalább három éves időtartamban gondolkodunk, és minimum 25 ezer forintot szeretnénk beruházni, akkor egészen nyugodtan dönthetünk mellette. Az már csak hab a tortán, hogy sokan keresnek adómentes befektetési formát, márpedig a tartós befektetési számlára ez is igaz.
Ha még újak vagyunk a pénzügyek területén és nem rendelkezünk alaposan kidolgozott beruházási stratégiával, esetleg rövid távon szeretnénk kisebb összeget befektetni, akkor jobb, ha ezzel még várunk és bővítjük az ismereteinket.
Már három év esetén is megéri belevágni
Ha a tervezett megtakarítási idő mindössze három év, abban az esetben is célszerű a TBSZ mellett dönteni. Ez idő alatt már elkerülhető a kamatadó költsége.Viszont nem árt tisztában lenni vele, hogy az előnyöket igazán öt év után élvezhetjük ki, azonban már három év után is jól járunk, ha az általános értékpapírszámla helyett tartós befektetési számlán tartjuk a pénzünket.
A harmadik év végén három opció áll rendelkezésre. Felvehetjük a teljes összeget vagy annak egy részét tíz százalékos adóteher megfizetését követően, illetve fenntarthatjuk a teljes összeget, hogy megvárjuk az ötéves időtartamot, hogy további előnyöket élvezhessünk.
[2024.01.24.]