Így vigyázzunk a nagyira!
Szeretteink életkoruk előrehaladtával egyre több időt töltenek a négy fal között. Ez nem is baj, megérdemlik a pihenést. A családnak arról kell gondoskodnia, hogy az otthon ne csak a kényelmet, hanem a biztonságot is jelentse számukra.
Az idősek nehezebben és lassabban mozognak. Látásuk romlásával az útjukba kerülő akadályokat sokszor későn veszik észre. Segítünk úgy látni a lakást, a helyiségeket, ahogy ők. Megmutatjuk a rájuk leselkedő veszélyeket és mankót adunk a megoldáshoz. Írásunkból kiderül, hogy egy kabátakasztó áthelyezésével, kádajtó beépítésével vagy égőcserével milyen sokat tehetünk értük.
Szőnyeg és erősebb világítás
Az esőtől, hótól nedves, sáros lehet a cipő talpa. A lábtörlő mellett plusz óvintézkedésként szőnyeget is tegyünk az előszobába, különösen, ha van lépcső vagy szintkülönbség. Öltözködés közben, bevásárlószatyorral vagy esernyővel a kézben, egy bepárásodott szemüvegben sokkal magabiztosabb a mozgás egy olyan felületen, ami nem csúszik.
A kabátakasztót szereljük lejjebb, és csavarjunk egy erősebb izzót a lámpába. Az előszobákban általában gyenge a világítás. A túl alacsony bútorokat, szekrényeket cseréljük magasabbra és úgy rögzítsük a helyükre, hogy ne legyenek útban.
Gondoskodjunk egy stabil kis székről, amire kényelmesen leülhet idős szerettünk kifújni magát, amikor hazaér.
Sérülések, törések
Idővel az emberi csont veszít a rugalmasságából, törékenyebbé válik. Eséskor ezért nagyobb a súlyos sérülés, például csípőtörés, kar- és lábtörés kockázata. A gyógyulás lassú, és sokszor nem is teljes. Csökken az idősek mozgékonysága, a hosszú lábadozás alatt veszítenek az önállóságukból, ami együtt járhat az életminőség romlásával.
Kialakulhatnak szövődmények, fertőzések, ami újabb ok arra, miért kell különösen óvni az időseket attól, hogy elveszítsék az egyensúlyukat, hogy elessenek.
Csúszásveszély a fürdőben
A fürdőszobában a magas páratartalom miatt gyakran nedves a padló, a járólap, a csempe és más felületek. A szűk tér, a szaniterek – WC, bidé, mosdó, kád – közelsége egymáshoz szűkíti a mozgásteret, ami tovább akadályozza a kényelmes használatot és a biztonságos mozgást.
A fürdőkádba való be- és kiszállást magas peremek nehezítik. A balesetek túlnyomó többsége azért történik, mert az idős ember tisztálkodáshoz készülve elveszti az egyensúlyát és elesik. Sokan éppen egy ilyen baleset után döntenek úgy, hogy átépítésbe fognak, és zuhanyfülkére cserélik a kádat.
Az UDOOR kádajtó nagyszerű megoldás arra, hogy kosz, piszok és többhetes rumli helyett egy nap alatt akadálymentesítsük a fürdőszobát. Bármilyen kádba beépíthető, ráadásul tökéletesen vízzáró, így nem kell lemondani a pihentető fürdésről sem.
Minden, ami fizikailag kényelmesebbé teszi idős szeretteink otthonát, egyben a biztonságukat szolgálja. Aki pedig biztonságban érzi magát, kevesebbet aggódik, boldogabb életet él. Hát nem éppen ez a cél?
[2024.01.28.]