Száraz a levegő? Párásítsunk!
Sokat hallani arról, hogy a nagy páratartalom milyen problémákat okozhat. Pedig nemcsak az a baj, ha magas, hanem az is, ha alacsony a beltéri levegőben a pára mennyisége. Télen ez gyakori gond, de valójában egész évben érdemes az ideális, 40-60% közötti arányt megtartani.
A modern szigetelések, műanyag nyílászárók sokat segítenek otthonunk energiahatékonyságának növelésében, ugyanakkor negatív hatásuk lehet a páratartalmat illetően. Ha ez 40% alá csökken, a levegő száraz lesz, ami sem a komfortérzetünkre, sem az egészségünkre nincs jó hatással. Ilyenkor célszerű tanácsot kérni szakemberektől. Például a BonAir.hu termékpalettáján csúcsminőségű BONECO párásítók többféle típusát is megtalálja.
A száraz levegő hatásai
Éppoly kellemetlen légúti tüneteket okozhat a száraz levegő, mint a páradús. A higrométer (páraszint jelző) mellett számos tényező mutatja, ha a párátlanításra van szükség.
Ha például a szemünk száraz és könnyezik, a torkunk kapar és folyamatosan irritálja valami, akkor ez lehet az oka. De a bőrünk állapota is jelzi, hogy megfelelő-e a páratartalom. Ha alacsony a mértéke, az a bútorainkban is kárt tehet. Tipikus “tünete” még a száraz levegőnek, ha feltekerjük a fűtést, és még mindig hidegnek érezzük az adott teret.
Vásárlás előtt
Ha konkretizálódott, hogy Önnél száraz a levegő, akkor nézzen körül a párásítók piacán! Vásárlás előtt fixálja, hogy hová fog kerülni a berendezés, mert a helyiség mérete különösen fontos ahhoz, hogy a készülék megfelelő hatásfokkal működhessen. Emellett a saját, akár speciális igényeink szerint is tudunk dönteni az ideális készülékről.
Párásítók típusai és működésük
-
Léteznek meleg- és hidegpárásítók is.
-
A meleg berendezések a vízforralás elvén működnek, ennek köszönhetően elpusztítják a vízben található mikroorganizmusokat és nagyon higiénikusak.
-
A hidegpárásító között vannak ultrahangos, Salvus vizes, légmosó és hibrid (légmosó és légtisztító), illetve személyi verziók is.
-
A vizet köddé porlasztva párásítanak az ultrahangos, Salvus vizes berendezések. Ez utóbbiak légúti problémák esetén különösen hasznosak.
-
A légmosók átmossák a levegőt és a nagyobb szennyező anyagokat kiszűrik belőle. Nedves szűrőrendszerüknek köszönhetően nagyobb méretű szöszöket, porszemcséket, állati szőröket is képesek eltávolítani a légtérből.
-
A hibrid típusok egy időben, és egymástól elkülönülten is tudják párásítani, illetve tisztítani a levegőt. Pollenszűrővel vagy komfort szűrővel vannak felszerelve, így a kisebb méretű káros anyagokat is – helyiségmérettől függően – akár 97-99%-os hatékonysággal is ki tudják szűrni.
-
A személyi párásító méretéből adódóan utazáshoz, irodába tökéletes választás.
Ha párásítót szeretne vásárolni, mindenképp fixálja annak leendő helyét, a helyiség méretét és azt, hogy milyen speciális célra használná a berendezést. Ezt követően már könnyebben tud dönteni a megfelelő típusról. Érdemes megbízható minőségű készüléket vásárolni, hogy az hosszú távon üzemképes legyen és hatékonyan működjön.
[2024.02.28.]