Minden, amit a gyémántok osztályozásáról tudni kell
A filmekben már megszokhattuk azokat a jeleneteket, amikor a gyémántokat nézi a szereplő egy nagyítón keresztül. Ez nincs másképp a valóságban sem, mert ezeket a köveket valóban alapos vizsgálatnak kell alávetni.
Ezt az úgynevezett 4C módszer jelenti, ami a gyémántok minőségének és értékének meghatározását szolgálja. Például az Ékszerpalota eljegyzési gyűrűiben is olyan gyémántok kerülnek felhasználásra, amik átestek ezen.
Ez a téma nagyon fontos abból a szempontból, hogy megértsük a gyémánt árának létjogosultságát. A 4C azonban nem jelenti a teljes képet, amit az Ékszerpalota olvasatában a gyémánt értéke rejt.
A bűvös karát
Ez a fogalom talán a legismertebb mind közül, mert a filmekben is ezzel jellemzik a gyémánt értékét. Ami nem véletlen, mert 1 karát az 0,2 grammnak felel meg. Minél nagyobb egy kő, annál nagyobb a súlya, így az értéke is ennek megfelelően magasabb.
Az aranyhoz képest nem lineárisan növekedik, hanem exponenciálisan. A legegyszerűbben úgy lehet elmagyarázni, hogy a félkarátos és az egykarátos ár összehasonlításánál duplán kell szorozni kettővel. A súlyának méréséhez egy speciális mérlegre van szükség.
Megfelelő tisztaság
Ebben a megközelítésben már egy kicsit ismeretlenebb fogalom kerülhet elő. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a gyémánton belül előfordulhatnak apró tökéletlenségek, amiket úgy nevezünk, hogy zárvány.
Ennek kiderítéséhez viszont már egy különleges nagyító lesz a megfelelő eszköz, ami tízszeres nagyításra képes. A gyémánt tisztaságának mértékét pedig az határozza meg, hogy mennyi zárvány található a belsejében. Tehát minél kevesebb, annál értékesebb a vizsgált kő.
Színváltozatok
A harmadik “C” a színének vizsgálata, ami a fehértől a barnáig terjedhet. A filmekben kizárólag a fehér változatot láthatjuk, ami nem véletlen, mert ez az árnyalat a legértékesebb ezek között az árnyalatok között. A fekete gyémánt már egy teljesen más kategória.
Az úgynevezett „fancy” színű gyémántok már egy másik értéket képviselnek, amik a kanárisárga, kék, zöld, pink és piros színekben pompázó példányokat képezik. Ebben az esetben minél élénkebb a szín, annál értékesebb, ami így akár több százszorosa is lehet a fehér változat árának.
Csiszolási kérdések
A csiszolás tekintetében sem bonyolult az érték meghatározása, ami az arányokon, a polírozáson és a szimmetrián múlik.
Az ötödik és hatodik “C”, ami a certificate-et és a vásárlót jelenti
A szokásos 4C módszer mellett beléphet a képbe az is, hogy megfelelő certificate szükséges ahhoz, hogy a valódi értékét meghatározhassuk. Ennek jellemzően akkor van óriási jelentősége, amikor egy ékszer beszámításra kerül. Az Ékszerpalota szerint ez lehetne az ötödik “C” a képletben.
Ez a kérdéskör meglehetősen képlékeny téma, mert a világon csak három olyan elismert laboratórium létezik, aminek a papírja hitelesen mutatja a valódi értéket. Ezek közül egyik sem magyarországi labor.
A hatodik “C” pedig a vásárlókat jelenti, ami sehol nem kap szerepet, pedig a valódi értéknek az érzelmi töltet is szerves része.
[2024.09.23.]