Újabb kihívások előtt - beszélgetés a Sziget főszervezőjével
- Hány sátorhely található a rendezvény területén? - A felméréseink szerint 25.000 db „ott alvós” hetijegyes esetén telik meg az összes sátrazásra szánt hely, ennél több kemping helyet nem tudunk biztosítani. Azt látjuk, hogy a hetijeggyel kilátogatók egy része nem sátorozó, mert budapestiek vagy máshogy oldják meg szállásukat, ezért nekik találtuk ki ezt a limitált példányszámú hetijegyet, amely olcsóbb lesz, mert nem tartalmazza a sátorhely árát. Miután így több hetijegyet adunk ki, viszont mivel az össz befogadóképesség marad napi 65.000 fő, ez azt jelenti, hogy le kell csökkenteni a kiadható napijegyek számát. Tehát az eddigi 25000 hetijegy helyett 40.000 hetijegy – „ott alvós” és „hazamenős” - lesz, az eddig kiadott napi 40.000 napijegy helyett pedig csak 25.000 db napijegyet tudunk kibocsátani, ha elfogynak a hetijegyek. Az elmúlt évek tapasztalata azonban azt mutatja, hogy 25 ezer napijegy már több Sziget-napon is elkelt,- sőt a teltházas napokon akár 40.000 is - azoknak tehát, akik csak egy-két napot tudnak a rendezvényre jönni, érdemes elővételben megváltani majd a napi belépőt.
- A változás felvet egy technikai jellegű kérdést, mindezt hogyan lehet ellenőrizni. - Ez komoly kihívás, ráadásul sok vitás helyzetet teremthet, aminek nem örülünk, mert a látogatók közérzetét ronthatja. A beléptetésnél csak a hagyományos, "ott alvós" hetijeggyel lehet sátrat behozni, és a 0. napon is csak ezzel a jeggyel lehet bejönni a területre. Ezenfelül a nagyobb, egybefüggő kempingterületeket le fogjuk keríteni és csak az oda érvényes belépőkkel lehet ki-be járni, ellenőrző pontokon keresztül. Ez a sátrazós fesztiválok döntő többségén ma is így működik a világban, ráadásul a közbiztonság is javul tőle, mert nehezebb a sátrakból lopni, hisz nem mehet bárki oda. Ez a megoldás azonban csak a sátorhelyek háromnegyedénél működik, mivel egy részük nem elszeparálható. A fennmaradó részen fokozottan ellenőrizni fogjuk, kik alszanak a sátrakban, mint ahogy eddig is ellenőriztük, hogy érvényes jeggyel alszanak-e ott. Ha valaki hazamenős” jeggyel alszik sátras helyen, annak ki kell fizetni a jegyárkülönbözetet, vagy kizárja magát a rendezvényről. Vannak olyan szolgáltatások, amelyek a sátrazós látogatóknak lettek kitalálva, például a zuhanyozók, vagy a csomagmegőrzők, amelyek nem azoknak szólnak, akik egy estére látogatnak ki a Szigetre. Itt biztos lesz ellenőrzés, ahol azt nézzük, ki milyen jeggyel rendelkezik és csak az „ott alvós” jegyekkel lehet majd ezeket igénybe venni. Nem igazán tökéletes ez a megoldás, mint azokon a fesztiválokon, ahol teljesen el van szeparálva a kemping a fesztivál koncertterületétől, de nem szeretnénk hasonlóképpen eljárni, mert ez esetben még kevesebb kempingterület lenne, másrészt a Szigethez hozzátartozik az a fajta szabadság, hogy a fesztivál majdnem az egész területén leverheted a sátradat. Reméljük, hogy az emberek nem azon fogják törni a fejüket, hogy mindezzel visszaéljenek.
- Milyen változások várhatók a szolgáltatások területén? Igyekszünk a látogatók komfortérzetét tovább növelni, a szolgáltatások több területen látványosan javuló tendenciát fognak mutatni. A feltűnő javulás elsősorban a higiéniai területen lesz tetten érhető: évek óta egyre több bio-wc van, de a könnyebben tisztán tartható konténer-wc-k száma a csatornahiány miatt nem igazán tudott nőni. Van egy kinálkozó megoldás, amelynek révén meg tudjuk növelni a konténer-wc-k számát, és további wc-központokat tudunk létrehozni a Sziget frekventált pontjain. Ez a technológia nem igényel szennyvízelvezető csatornát, egy tartály kerül a konténer alá, amely összegyűjti a szennyvizet, így a szippantós kocsi innen szippantja ki. Idén Ausztriából be tudunk hozni ilyen típusú konténer-wc-ket, ezekből alakítunk ki öt centrumot, ahol minden egyes centrumban ötven kivilágított wc lesz, állandó takarító személyzettel. Vannak olyan jellegű fejlesztések, amelyekből a nagyközönség vajmi keveset észlel, de ez így van jól. A Sziget kertészeti rekonstrukciójával szeretnénk javítani a sátorozási körülményeket, másrészt a Sziget Nagyszínpada előtti területet szeretnénk megbízhatóan használhatóbbá tenni azzal, hogy a Kertészeti Vállalattal közösen feltöltjük és füvesítjük, megelőzve a tavalyi évben tapasztalt problémák megismétlődését, amikor a nyitás előtti esőzés következtében megállt a víz és hatalmas sár lett. Meg szeretnénk erősíteni a köz- és hangulatvilágítást is, mivel a Sziget egyes területei még mindig nem eléggé megvilágítottak, illetve kiterjesztenénk a tavalyi évben a Sziget északi részén lévő karácsonyi hangulatvilágítást további részekre is. Vannak területek, amelyek este „halott térré” válnak, mint például a Nagyszínpad előtti tér, ahol a koncertek után másnap délutánig nem történik semmi. Úgy döntöttük, bevetítjük az egész teret és nagy teljesítményű projektorokkal világítjuk meg sötétedéstől a Nagyszínpadot.
[2006.05.19.]