Presser az ütős hangszer mögött - Irány Európa a Heaven Street Sevennel?
Húzták a nótát A különleges hangszerelést vendégzenészek is színesítették. Először a Szabó Attila által vezetett vonósnégyest köszönthettük a színpadon. A Kispál és a Borz csendesülős koncertekről ismerős csapat az Atombomba, a Szörnyű gyerek, a Csízbörger, a Márta és a Krisztián-Jappán duóban előadott Burn számokat varázsolta eddig még sosem hallott köntösbe. A Márta alatt a vetítés ismét emlékezetesre sikerült, a művész-páros archív, nőket ábrázoló képsorokat válogatott össze. Május elsején ünneplő és amerikai légi utaskísérő hölgyeket egyaránt láthattunk a vásznon.
Miután a vonóskar nagy taps közepette levonult a színpadról a közönség egy igazán színes társaságot, a Karaván famíliát üdvözölhetett. A magyar cigányzene legizgalmasabb formációja a decemberi Jövőházában tartott koncert után újra megfűszerezte a heveny hangokat. A Mikor utoljára láttalak, a Dél-Amerika, az Ez a szerelem, a Krézi srác valamint a Nagyítás című dalokban hallhattuk a jellegzetes vokált, a gitárt és a dobot. Külön kiemelném a Dél-Amerikát, a Karaván Família munkájának köszönhetően eszeveszett, pergő-forgó folk-hangulata lett a jól ismert nótának. A szólamok kavalkádja mind az öt közreműködésükkel előadott számra jellemző volt: a két énekesnő és a férfi zenészek vokálja, a harmónium, a kanna-dob valamint a gitár erősen meghatározták a blokkot.
Presser az ütős hangszer mögött A koncert egyik legmarkánsabb száma a Tudom, hogy szeretsz titokban volt. Lassú, lírai változatban adták elő, a szokottnál is nagyobb hangsúlyt fektetve a zongorára, de a finom hangzást fokozták a puha dobverők is. Igazi élmény volt ilyen formába öntve átélni a dalt.
Az est lassan a végéhez ért, ám egy vendég még maradt a listán. A nagyhírű művész, Presser Gábor neve fogalom a magyar zenei életben. Presser két szám erejéig játszott vibrafonon. A vibrafon voltaképp fém hanglapos xilofon rezonátor csövekkel. A vibrato hangzást az eredetileg is gyönyörű Éjszaka valamint a Nem baj című számokban csodálhattuk. A különleges hangszerválasztásnak hála a Kossuth-díjas zenész nem csak jelenlétével, de a hangzás módosításával is felejthetetlenné tette az estét, mely a ráadásként eljátszott, szimbolikus értékű Menni kell tovább-bal ért véget.
Az összesen huszonegy számból álló, telt ház előtt előadott koncert igazi koronája a Heaven Street Seven eddigi munkájának. A közönség és a zenészek mintha ünnepelték volna az elmúlt tíz évet, az együttes sikereit.
Irány külföld! A HS7 azonban nem áll meg, sőt, ahogy a dal is szól, Menni kell tovább. A tervek szerint idén külföldre, hiszen hónapokon belül megjelenik az első külföldön is rendesen terjesztett, angol nyelvű lemezük. Persze az itthoni rajongóikra is különös figyelmet fordítanak: ugyan Budapesten legközelebb csak április elején találkozhatunk velük, addig bejárják az országot. Koncertet adnak Miskolcon, Debrecenben, Veszprémben, Gödöllőn, Zalaegerszegen, Balassagyarmaton valamint Békéscsabán.
A Gödrös koncert utáni április hónapot pedig külföldi turnén töltik: elviszik a Dunabeat-et Ausztria, Horvátország, Szerbia, Csehország, Németország, Hollandia, Dánia, és az Egyesült Királyság fővárosaiba, valamint számos kisebb európai városba.
Molnár András
Fotó: Kun Ádám
[2007.02.06.]