Koncert pocaklakóknak
Világszerte folyik a kísérlet a zenével, ezzel az univerzális "beszéddel". Valójában azt már nem kell bizonyítani, hogy a zene jótékonyan hat a magzatra, aki a születése után pontosan fölismeri a hallott dallamokat.
A Házipatika most egy egyedülálló magyar kezdeményezésről számol be ebben a témában.
De mint annyi más területen, mi az ilyen kísérletekben is elöl járunk. Volt (van) ugyanis egy mesterünk, aki azt mondta annak idején: a módszeres zenei nevelést, amelynek hatására a gyermek műértővé válhat, a születés előtt kilenc hónappal kell elkezdeni.
Kodály Zoltán szavai
Fellegi Ádám zongoraművészt nemrégiben arra sarkallták, hogy ő is kísérletezésbe fogjon, de egészen másképp, mint ahogyan azt manapság teszik a zenével világszerte.
Tudomásunk szerint ő abban első, hogy rendszeresen élő zenét közvetít a magzatoknak. Vagyis leül a zongorájához, és tudatosan összeválogatott repertoárt ad elő az egyelőre még láthatatlan, de érző, befogadó közönségnek, a pocaklakók sokaságának.
A zenei kísérlet ötletét a Semmelweis Egyetem I. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája karolta föl. Az oda járó kismamák lehetőséget kapnak arra, hogy - ha akarják - hetente kétszer koncertre vigyék a magzatot. Fellegi Ádám egyszer a klinikán, egyszer pedig a saját otthonában játszik, hogy néhány hónap múltán a világra jött babák igazolják vagy cáfolják a hipotézist: az élő muzsika sokkalta többet nyújt, mint a konzervált zene.
[2005.08.10.]