Charlie hatvanéves és negyven éve van a pályán
Zenerégész sorozatunkban leporoljuk a múlt emlékeit, és felidézzük egy adott dátum legemlékezetesebb zenei eseményeit. Tekintsük meg, mi történt október 28-án!
Ma Simon, Szimonetta, Alfréd, Alfréda, Anasztázia, Szalvia, Szalviusz, Szilviusz, Taddeus, Tádé, Tömör napja van.
Horváth Károly, azaz Charlie számára a 2007-es év valóban különlegesnek számít. A népszerű énekes amellett, hogy négy évtizede van jelen a magyar könnyűzenei életben, idén ünnepli 60. születésnapját, s a kettős jubileum alkalmából nagyszabású koncertre készül november 10-én, a Papp László Budapest Sportarénában.
Charlie 1947. október 28-án, Ónodon látta meg a napvilágot. Ifjúkorában balett-táncosnak készült, ám egy betegség miatt el kellett búcsúznia a Balettintézettől. Első rockegyüttesét gimnazista korában alapította, majd 1967-ben a Decca tagja lett, mely később Olympia néven működött tovább. A csapat országszerte koncertezett, s olykor Belgrádban is felléptek. A zenekar 1970-ben oszlott fel.
Charlie két évet töltött Afrikában
Ezt követően Charlie két és fél évet töltött Afrikában az Afriaca nevű formációval, s egyre inkább érdeklődött a funk és a soul iránt. A 70-es évek első felében kezdett együtt dolgozni öccsével, Horváth Csabával, valamint Tátrai Tiborral, akivel 1975-től a Generál együttesben zenélt, új arculatot adva a zenekarnak. Három lemezt készített velük: a Zenegépet, a Heart of Rockot és a Piros biciklit, s emellett számos turnén játszottak Lengyelországban, az NDK-ban és Nyugat-Berlinben. A nemzetközi sikerek ellenére azonban idővel a formáció feloszlott. Közben Charlie-t a Rock Színház is megkereste, hogy játssza el a Jézus Krisztus szupersztár főszerepét, ám hamarosan rájött, ez a műfaj nem neki való.
Az 1982-ben az énekes ismét elhagyta az országot, s 10 éven át a Pannonia Express-szel koncertezett. Ez idő alatt szinte az egész világot bejárta Svájctól Japánon, Spanyolországon és Norvégián át az Amerikai Egyesült Államokig. Mikor 1990-ben hazatért, a Tátrai Band énekeseként állt színpadra, akikkel összesen 10 lemezt adott ki (A küszöbön túl, Kísértés, New York, New York, Best of Tátrai, Utazás az ismeretlenbe I-II, A Hold szerelme, Trilógia (Hajnali szél, Live, Városi lebegés), Különös álom, Mexicano, Csillagszél), majd végül önálló zenekara lett.
Szólóban is bizonyított
Charlie szólókarrierje 1994-ben indult, s az első perctől hatalmas sikert aratott. Legismertebb slágerei: Jég dupla whiskey-vel, Az légy, aki vagy, Nézz az ég felé. Sorra jelentek meg albumai, nagyszabású koncertturnékat szervezett, munkásságáért pedig számos díjjal kitüntették (1997.:Liszt Ferenc díj, 1998: Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje , Emerton-díj, Év Énekese-díj, Aranyszarvas Művészeti fíj, Év Lemeze-díj, Életműdíj, Arany Zsiráf-díj). 1998-ban ő képviselte Magyarországot az Eurovíziós Dalfesztiválon.
Együttműködése Lerch Istvánnal és László Attilával a 90-es évek közepén kezdődött, melynek köszönhetően 2001-ben a közönség újszerű stílusban hallhatta Charlie-t énekelni. A populárisabb jazzt bemutató, a régi dalokat is big bandes átdolgozásban tartalmazó Jazzt 2002-ben a Soul & Jazz, 2005-ben pedig a Funky, Soul & Jazz követte. Legutóbbi albuma Másképp ugyanúgy címmel 2006-ban jelent meg.
- wikipedia.hu/ Pogonyi -
Események:
1986 Marie Osmond és Brian Blosil producer házasságkötése
1995 Coolio első helyzett lett az angol slágerlistán a Gangsta's Paradise című dalával.
Született:
1937 Graham Bond, zenész és zenekarvezető, a brit blues királya.
1941 Hank Marvin, a 60-as évek leghíresebb instrumentális zenekarának, a Shadows-nak a gitárosa.
1947 Horváth Károly (Charlie) énekes.
1957 Stephen Morris dobos, aki a Joy Division és a New Order zenekarnak is a tagja volt.
1963 Eros Ramazzotti olasz énekes. Ismertebb dalai: Piu Che Puoi, Fuoco Nel Fuoco.
Elhunyt:
1973 Gyurkovics Mária, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő, kiváló művész.
[2007.10.28.]