Kottát rejt a világhírű Utolsó vacsora?
Több hírforrás is arról számolt be a napokban, hogy Leonardo Da Vinci Utolsó vacsora című festményében hangjegyek fedezhetőek fel. Nem ez az első eset, és vélhetően az utolsó sem, amikor valami újabb rejtélyre derül fény a világhírű alkotás kapcsán.
Rejtett zenei műre lelt Giovanni Maria Pala szakértő a festményen. Ugyanis megállapította, hogy ha a festményre kottavonalakat vetít, a kenyerek, Jézus két keze és az apostolok hangjegyekké állnak össze. Az így kapott jobbról balra olvasandó negyven másodperces zenei motívum szerinte egy olyan dallam, ami Jézus szenvedését hangsúlyozza.
Erről nyilatkozott a zenész, a Discovery News-nak, amelyből kiderült, hogy már régóta foglalkoztatta a gondolat, hogy zenemű részlete rejtőzhet az Utolsó vacsorában, ám azt nem gondolta volna, hogy ő lesz az a szerencsés, aki rátalál erre a kódra.
Fejtörőket rejtett el
Nem is kell nagyon meglepődni ezen, ugyanis azzal már régen tisztában voltunk, hogy a festő számos dologhoz értett, méghozzá magas szinten. Itt kell megemlíteni azt is, hogy remekül játszott lanton. Azt sem szabad kihagyni, hogy mindig is előszeretettel rejtett el fejtörőket az adott munkáiban, amely alól az Utolsó vacsora sem kivétel.
Ahogy az interjúban a zenész elmondja, legelőször az asztalterítőre figyelt fel ahol a vízszintes vonalak, másrészt a kenyerekkel összhangban lévő függőleges vonalak szúrtak neki szemet, amelyről egy kotta hangjegyei jutottak az eszébe.
Miután mégjobban beleásta magát a kutatásba, rájött, hogy a hármas csoportokban megjelenített apostolok azt közvetítik, hogy a zene a 15. században jellemző, igen lassú 3/4-es ütemben játszandó. Pala azt is figyelembe vette, hogy a keresztény szimbolizmus szerint a kéz és a kenyér összefüggésben vannak egymással.
Jobbról balról kell olvasni
Ezek után végre megjelent a valódi zene, amit - akárcsak Leonardo írását - jobbról balra kell olvasni. A zenész a kenyérdarabokat és az apostolok kezeit hangjegyeknek jelölte, és egy kottát rajzolt a terítő és Jézus arca közé. Mikor az így kialakult zenét lejátszotta, állítása szerint egy komoly hangulatú mű csendült fel, szinte egy rekviem.
(forrás:reggel.hu/sg.hu)
– HAK –
[2007.11.14.]