A zenei kiadók perelnek
Három nagy zenei kiadó, a Universal, a Warner és a Sony BMG pert indított a Baidu kínai internetes keresőprogram ellen, hogy így kényszerítse a kalóz letöltő honlapokra mutató linkjeinek megszüntetésére - jelentették be Sanghajban a cégek.
Az egy pekingi bíróságra benyújtott keresetben a felperesek kifejtik: a kínai portál azzal, hogy segítséget nyújt a kalózfelvételek letöltéséhez, a szellemi tulajdonra vonatkozó szerzői jogaikat sérti. Hasonló keresetet nyújtott be a három cég és a Gold Label Entertainment a Sohu.com kínai internetes portál és a hozzá tartozó Sogou keresőprogram ellen is.
A hármaknak egyébként ez a második hasonló akciója. Korábban az EMI-jal együtt perelték hasonló célból a Baidut, de a pekingi legfelsőbb bíróság decemberben elutasította a keresetüket.
Ezzel szemben az amerikai Yahoo cég 44 százalékos részesedésével működő Yahoo China, az Alibaba csoport leányvállalata első- és másodfokon is pert vesztett: elítélték a kalózportálokra mutató linkek működtetéséért.
A lemezgyárosok nemzetközi szövetsége, az IFPI szerint "a kínai internetezők 99 százaléka illegálisan tölt le zenét" a világhálóról. A legális zeneeladásokból befolyó összeg 2006-ban csak 76 millió dollár volt Kínában, a világ legnépesebb országában - ez kevesebb, mint a világforgalom 1 százaléka.
(MTI-Panoráma)
[2008.02.05.]