Sem páholy, sem aranyozás nincs az új oslói operaházban
A ferde vonalaival és pilótafülkéhez hasonlító üvegtábláival Oslo új operaháza kis híján feltételezni engedi, hogy piknikezni lehet a tetőn és a norvég királyi család a közönség meghitt légkörében vesz majd részt az előadásokon.
Nyitottság és hozzáférhetőség a két legfőbb jellemzője az épültnek, amely otthona lesz majd a Norvég Opera és a Nemzeti Balett társulatának. "Lám, az ember végigtopoghat a műalkotáson. Ez az egyetlen operaház, ahol megteheti ezt" - magyarázta Bjoern Simensen, az április 12-én megnyíló operaház igazgatója. A norvég főváros központjában, az Oslo-fjord partjain négy milliárd norvég korona (134 milliárd forint) költséggel létrejött építményt a Snoehetta építészeti iroda tervezte, amely az új alexandriai könyvtárat is megalkotta.
Ami az épület külsejét illeti, a hatalmas lépcsősoroknak köszönhetően az emberek felkapaszkodhatnak a 32 méter magas tetőre. Semmi nem állja útját annak, hogy a lapos tetőn piknikezzenek, ahonnét felejthetetlen szépségű kilátás nyílik a fjordra, vagy éppenséggel gördeszka segítségével kerüljék el a lépcsősorokat. "Vissza akartuk tükrözni társadalmunk értékeit. Skandináviában az emlékművek ennél formátlanabbak, diszkrétebbek, kevésbé szembeötlők. Nagy a jelentősége annak, hogy szabad és könnyű a hozzáférés a nyilvános helyekhez" - magyarázta Tarald Lundevall, a projektet készítő főmérnök.
Az operaház nézőtere 1359 férőhelyes, kis vetítővászon szolgál az előadott darab szövegének ismertetésére és az egyenlőséget hangsúlyozza a nézőtér falainak sötét színű tölgyfából készült burkolata. Más operaházaktól eltérően nincsenek páholyok és nincs aranyozás sem. Harald norvég király és Sonja királyné a közönség soraiban foglalhat majd helyet az előadásokon. A rangjuknak tett egyetlen engedmény, hogy alig öt méter távolság választja el őket a többiektől.
Bonyodalmak és heves viták
A késéseknek és a költségvetés ismertté válásának köszönhetően nem maradtak el a bonyodalmak és heves viták sem. Az eredetileg előirányzott nyitóelőadást, Verne Gyula (1828-1905) "Nyolcvan nap alatt a Föld körül" című regényének feldolgozását 2009 december 31-re halasztották a színpad műszaki felszereltségének késlekedése miatt. Bírálták, hogy olasz fehérmárványt választottak a norvég gránit helyett az épület 20 000 négyzetméteres homlokzatának borítására, amelyről feltételezték, hogy az ország kirakata lesz. A csalódottság érzése akkor sem csökkent, amikor a márványlapok vegyi hatásra sárgulni kezdtek, jóllehet az építők szerint a sárgulás eltűnik, mihelyt a kő kiszáradt.
Bármi legyen is azonban a helyzet, az új operaház lényeges javulás az eddigi helyzethez képest. "A múlt század harmincas éveiben elkészült régi épületben a mennyezet penészedése allergiát okozhatott" - állítja Eugenie Skilnand énekesnő és nem győzi hangsúlyozni, hogy ma már könnyű szívvel végzi a munkáját. Így látja a helyzetet Brigitte Christensen szoprán is. "A régi operaházban az akusztika a nullával volt egyenlő. Ma már őszintén remélem azonban, hogy hangom valósággal lebegni fog a levegőben" - mondta lelkesen.
A meghirdetett program nem is lehetne eklektikusabb: a Seigmen norvég gothic rockegyüttes, PJ Harvey brit alternatív rockénekesnő, Nicholas Payton amerikai jazzmuzsikus, a Berlini Filharmonikus Zenekar és a Jiri Kylian koreográfus vezette cseh balett együttes műsora egyaránt szerepel a repertoárban.
– MTI-Panoráma –
[2008.03.17.]