Rangos díjjal ismerték el a zenetörténész munkáját
A magyar zenetudomány fejlődése és ápolása érdekében végzett munkásságáért szombaton Széchenyi-díjjal kitüntetett Bónis Ferenc zenetörténész úgy véli: az elmúlt években megjelent néhány munkája hívta fel elsősorban a figyelmet tevékenységére.
Az Erkel Ferenc-díjas zenetudós, a Magyar Kodály Társaság és az Erkel Ferenc Társaság elnöke, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola nyugalmazott tanára az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy egyik ilyen műve a Budapesti Filharmóniai Társaság 150 éves történetéről szóló könyv, a másik pedig az Élet-Képek - Bartók Béla című kötet.
Felidézte, hogy a Budapesti Filharmóniai Társaságról szóló monográfia éppen jókor jelent meg: a nyomdából kikerült első példányt a társaság muzsikusai Bozóki András akkori kulturális miniszternek adták át tiltakozásul az ellen, hogy megszüntessék a nagy múltra visszatekintő szervezetet. "A miniszter már nem miniszter, de a társaság, illetve a tagjaiból álló zenekar, amely az ország legrégebbi szimfonikus együttese, ma is dolgozik" - jegyezte meg a zenetörténész.
Néhány héten belül bővített kiadás jelenik meg
Mint mondta, ugyancsak "könyvértékű munkának" tartja a kemény munkával létrehozott Kodály Zoltán-életműkiállítást, amely a Magyar Tudományos Akadémia zenetudományi intézetében látható, a budai Várban. Bónis Ferenc hozzátette, hogy a kiállítás előtanulmány egy készülő kötethez, de részleteket nem árult el.
Felhívta a figyelmet arra, hogy néhány héten belül megjelenik a Kodály Zoltán zeneszerzői, pedagógiai, filozófiai és főként emberi alakját bemutató Visszatekintés új, bővített kiadása.
A 75 éves zenetörténész tanulmányait 1952 és 1957 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zenetudományi szakán végezte Szabolcsi Bence növendékeként. 1950 óta a Magyar Rádió munkatársa. 1972 és 1981 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára, 1961-től 1973-ig az MTA Bartók Archívumának, majd a Zenetudományi Intézetnek a munkatársa. A Magyar Kodály Társaság és az Erkel Ferenc Társaság elnöke, a Magyar Muzsikus Fórum elnökségi tagja, az MTA Zenetudományi Bizottságának tagja.
Számos könyve jelent meg magyarul és idegen nyelven, mindenekelőtt a magyar zenetörténet (Csermák, Mosonyi, Erkel, Bartók, Kodály) témakörében. Erkel- és Szabolcsi-díjas, az Ezüsttoll díj kitüntetettje, Gyula városának díszpolgára.
– MTI –
[2008.03.24.]