Százéves lenne a magyar zeneszerző, könyvei ma is népszerűek
Láng György (1908-1976) zeneszerző, író, karnagy és grafikus 32 éve távozott. Sajnos e sokoldalú művészre egyre kevesebben emlékeznek, holott "A Tamás templom karnagya" vagy a "Beethoven tavasza", Haydnról, Boticelliről írt életrajzi regénye máig alapvető és népszerű olvasmány.
Kismonográfiát írt Bartókról, színdarabot, regényeket, köztük talán a legjelentősebb, posztumusz megjelent "Hanele", amely egy kárpátaljai zsidó lány megrázó sorsát mutatja be. A könyvet saját grafikáival illusztrálta, így képet kapunk képzőművészeti tehetségéről is.
Kodály Zoltán növendéke volt a Zeneművészeti Főiskolán, ahol zeneszerzőként és karnagyként diplomázott. Később a Képzőművészeti Főiskolát is elvégezte.
Karrierjét a háború törte ketté, de optimizmusa a haláltáborban sem hagyta el, újságot szerkesztett "Alpenjager tábor" címmel. Ez volt az első és egyetlen deportációs lap, amelyért még élete végén is kapott köszönőleveleket a túlélőktől.
Az ötvenes években zenei és képzőművészeti előadásokat tartott, énekkarokat szervezett, de számos politikai támadás érte, ezért sem zeneszerzőként, sem íróként nem tudott érvényesülni.
Szórakozóhelyeken zongorázott, hogy eltartsa családját, közben írt és komponált. Számos kamaramű mellett legjelentősebb kompozíciója a Concerto Ebraico című hegedűverseny, amely zsidó motívumokat dolgoz fel és amelyet a Hungaroton 1998-ban nagy sikerrel jelentetett meg.
Április 4-én történt
- bíró -
forrás: port.hu
[2008.04.04.]