2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolatok
Komolyzene

Csillog-villog Közép-Európa legrégibb működő orgonája

Befejeződött a soproni Szent György-templom orgonájának teljes felújítása; Közép-Európa legrégibb, ma is működő hangszerét a szent ünnepéhez kapcsolódóan szentmise keretében ma Paskai László bíboros áldja meg - mondta Bindes Ferenc plébános az MTI megkeresésére.

Az öt évig tartó felújítás összesen 25 millió forintba került, ebből 12 millió forint a hívek adományaiból gyűlt össze, 10 milliót állami pályázaton nyertek, a fennmaradó összeget pedig a helyi önkormányzattól kapták - közölte a plébános.

Mivel a helyi egyházközségi tagok adták össze a költségek majdnem felét, vasárnap délután a Szent György ünnepéhez kapcsolódó orgonakoncert hallgatói közül aki akar, felmehet a karzatra, ahol a muzsikát testközelből élvezheti. - tette hozzá.

Bindes Ferenc szólt arról, hogy az orgonát Johann Woeckerl bécsi mester építette 1633-ban az akkori evangélikus gyülekezetnek, ugyanis akkor mindössze hat katolikus család élt a városban. Mintegy száz év elteltével a templomot és vele együtt a hangszert visszakapta a katolikus egyház. Az orgonát súlyos károk érték a második világháborúban, ám a felújításra nem csak emiatt, hanem a hangszer elhasználódása következtében is szükség volt.

Az orgonaszekrény elemei és szerkezete hasonlóak Johann Woeckerl bécsi ferencesek templomában található hangszeréhez. Az egymanuálos, pedálos orgonának összesen 469 sípja van, ebből 109 fasíp. Eredetileg a középkori szárnyas oltárokhoz hasonlatosan becsukható, festett ajtói voltak, amelyeket böjti időben behajtottak, így az orgona ekkor halkabban szólt. A szárnyaknak mára nyomuk veszett.

A restaurálás során az orgona 1753-ban készült márványfestését sikerült feltárni. A most látható réteg alatt ott van az eredeti fekete-arany díszítőfestés. A munkálatokban, amelyet Hajdók Judit orgonaművész vezetett, két soproni orgonaépítő mester, Szabó András és Szarka György működött közre. Az orgonaszekrényt ifj. Bíró László, Jeney Zoltán és Szalai György restaurátorművészek hosszas kutatómunka után az eredeti formában állították helyre.

A soproni Szent György-templom 1380-1430 között épült gótikus stílusban, mozgalmas, olaszos homlokzata a XVII. századból származik, amelyen két gótikus dombormű található. Kisebb mértékben az 1760-as években is átalakították, eklektikus tornya pedig 1882-ben épült.

– MTI –

[2008.04.29.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még