Puccini 150 - Bohémélet a MüPa-ban
A Bohémélet formailag Puccini egyik legtökéletesebb operája, amely nem a reprezentatív nyilvánosság hőseinek sorsáról, hanem mindennapi emberek életéről-haláláról szól. Megelevenedik benne a XIX. századi bohémek legendája, ahogy a 37 éves komponista nosztalgikusan visszatekint saját milánói bohéméletére.
Az egész mű a hétköznapi dolgok poézise, az ifjúság mítosza. A sokszereplős, számos epizódból álló tárcaregény legfontosabb csomópontjait ragadta ki és zenésítette meg Puccini, s operája több mint száz éve szerepel folyamatosan a világ valamennyi operaszínpadán, megunhatatlanul.
A Művészetek Palotája félig szcenírozott operaelőadásai a 150 éve született Puccinire emlékeznek 2008-ban. A műsorra tűzött négy opera (Pillangókisasszony, Bohémélet, Turandot, A Nyugat lánya) jellegzetes Puccini-színeket prezentál, a szereplők válogatásában is a legfontosabb szerepet az játszotta, hogy egy-egy énekes milyen technikai-stiláris viszonyban van komponista oeuvre-jével.
Így esett Káel Csaba rendező választása Mimiként a bolgár Szvetla Vasziljevára, aki a világ legrangosabb operaszínpadain aratott nagy sikert különböző Puccini-szerepekben többek között Placido Domingo partnereként.
A lírai tenor Massimiliano Pisapia a Scala és a Torre del Lagó-i Puccini Fesztivál után Budapesten is Rodolfo lesz. Wierdl Eszter (Musetta), Borisz Sztacenko (Marcello), Horváth Ádám (Schaunard) és Palerdi András (Colline) mindannyian otthonosan öltik magukra a Puccini-figurák jelmezét, ahogy a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara is tapasztalt Bohémélet-interpretátorként készül újabb Puccini-rajongókat toborozni május 10-én, Kovács János vezényletével.
- Müpa / Kemper T. -
[2008.05.03.]