Történelmi jelentőségű rádiós találka
Konkrét együttműködés indulhat az MR2 Petőfi, és szlovákiai „testvére” a Rádio FM között.
A Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének (MKKI) kezdeményezésére Pozsonyban a héten szakmai találkozó zajlott két hasonló koncepciót követő rádiócsatorna, az MR2 Petőfi és a szlovákiai Rádio FM vezetőinek részvételével.
A pozsonyi magyar intézet igazgatójának reményei szerint a közeljövőben állandó kapcsolat létesülhet és programcserék valósulhatnak meg a két csatorna között. A Rádio FM-ben teret kaphatnak a haladó trendeket követő és alakító magyarországi előadók, a magyar éterbe pedig eljuthatnak a legfrissebb, nívós szlovák zeneszámok.
„Tapasztalataink szerint a határok átjárhatóságának ellenére még mindig kevés információ jut el a hallgatókhoz a szomszédos országok zenei életét illetően. A kommersz könnyűzenét sugárzó kereskedelmi rádiók dominanciája miatt a rétegzenének minősülő irányzatok kedvelői Szlovákiában és Magyarországon is átpártoltak ahhoz a néhány rádióhoz, amelyek kielégítik igényeiket. Mi, akik az említett két csatorna állandó hallgatói vagyunk és mindkét piacot ismerjük, sok hasonlóságot fedeztünk fel a Petőfi és a Rádio FM között. Célunk az volt, hogy ők is felfedezzék egymást.” – mondta Krasztev Péter, a pozsonyi MKKI igazgatója.
Függetlenek is jöhetnek
A szakmai találkozón tanácsadóként jelen lévő Lovász Attila, az MR6 rádió főszerkesztője történelmi jelentőségűnek nevezte a pozsonyi összejövetelt, mivel tudomása szerint ez volt az első ilyen jellegű kezdeményezés Magyar Rádió és a Szlovák Rádió konkrét csatornái között. Amint megjegyezte, a naptárában piros betűs ünnepként fog szerepelni április 21-e, és nagyon örül, hogy valakinek eszébe jutott ez a lehetőség. Információink szerint létezik ugyan együttműködés a Kossuth Rádió és a Pátria, a szlovák rádió magyar adása között, de ennek konkrét hozadékai nem ismertek.
A Rádio FM brandszlogenje szerint ifjúsági zenei rádió. Független kiadók produkcióit is sugározza, és három év alatt stabil pozíciót, illetve komoly hallgatótábort alakított ki magának. A lefedettséget tekintve az ország lakosságának mintegy 85 százalékát éri el, jobbára urbánus frekvenciákon.
Csillag János, a Petőfi Rádió főszerkesztője meglepetten konstatálta a két rádió közötti számos hasonlóságot. Kiderült, hogy nem csupán az általuk preferált zenei stílusok tekintetében egyezik az ízlésük, hanem a kezdeti meg nem értettség, a régi, megszokott struktúrát felváltó új koncepció elfogadtatása terén is közel azonos nehézségekkel küzdöttek.
A Pozsonyba meghívott magyar zenei szerkesztők és programfelelősök kevésbé tájékozottak a szlovákiai igényes könnyűzenei palettát illetően, mint a Rádio FM munkatársai, akik kapásból fel tudtak sorolni néhány progresszív magyar előadót és zenekart. Ezek szerintük gond nélkül beférnének a csatorna műsoraiba.
Az első lépés tehát megtörtént, mostantól már a két „testvér-rádió” vezetésén múlik, mennyit tudnak kölcsönösen profitálni az együttműködésből.
(A képen Dušan Vančo, a Radio FM főszerkesztője látható).-Juhász Katalin-
[2008.05.05.]