Miért nem használjuk a meglévő kincseinket? - kérdezi Lovász Irén
Az énekesnő többek mellett a Pünkösdi koncertjéről kérdeztük
- Csodálatos dolog, hogy két ilyen lemez ma aranylemezzé nemesedhet! Gratulálok! Mi lehet az oka?
- Jósolták nekem néhányan, hogy ezek a lemezek nem lesznek a legsikeresebb lemezeim, mert nagyon vájtfülünek, spirituálisan és lelkileg magasan levőnek, érzékenynek, nyitottnak, finomlelkünk kell lenni, hogy befogadják ezt a fajta zenét, és ez így meglehetősen rétegműfaj ma Magyarországon. Örömmel tapasztalom, hogy eszerint ez a réteg nem is olyan szűk réteg! Van igény az elcsendesedésre, az elmélyülésre, a befelé fordulásra. Az olcsó szenny úgy elöntötte a nyugati civilizáció eme végnapjait, élő kultúrákat, hogy lehet, hogy kezd betelni a pohár. Nagy katartikus tisztulásra van remény. Az emberek újra igénylik a tiszta levegőt, a visszatérést az anyaföldhöz, a természetsegítő, éltető erejét. Az én zeném pont erről szól.
- Hogy viszonyul a gyógyító zene az anyaföldhöz?
- A természettel harmóniában élő kultúrák, akik használták és tisztelték az anyaföldet és tudták, hogy függenek a természet erőitől, sokkal egészségesebben éltek, mint a mai városi civilizált ember. Minél távolabb kerülünk a természettől, annál betegebb lesz egyén és társadalom egyaránt. A természetes zenék, a népzenék szerves viszonyban álltak a természettel és a vele harmóniában élő emberrel. Hiszem, hogy a magyar népzenének, népköltészetnek is van olyan mély rétege a kollektív tudattalanban, ami hordozza ezt a harmóniát, a gyógyító erőt. Csak mernünk kell meghallani, megtalálni és felszínre hozni.
- Erről szólna a Belső Hang című lemez?
- Elsősorban, meg arról is, hogy személyiségünket csakúgy, mint a természetet a négy alapelem építi föl. Egységben, de más-más dominanciában jelennek meg. Népdalainkban erre is, mint minden fontos dologra van vonatkozási pont, érvényes megoldási javaslat. A népdalban életvezetési stratégia, mentálhigiénés segéderő lakozik.
- Ezért van az, hogy annyit énekeltek eleink?
- Ezért. És ezért vagyunk mi olyan szegények, üresek, depressziósak és támasz nélküliek. Miért nem használjuk a meglévő kincseinket? A Gyógyító Hangok c. lemezsorozatomat ezért indítottam. Hiszem, hogy van gyógyító erő a szakralitás megélésében, erről szól az Égi Hang, az elemekhez való szerves és őszinte viszonyunkban, erről szól a Belső Hang. A nőiség és a gyógyítás a következő két rész témája lesz.
- Miért pont a Bazilikát választotta most a lemezeket bemutató koncert helyszínéül?
- Több oka van. Itt vettük föl az Égi Hang lemezanyagát két éve az altemplomban, aminek varázslatos akusztikája és döbbenetes ereje van. Már volt itt két koncertünk, és mindegyik felejthetetlen, utolérhetetlen élmény az előadóknak és a hallgatóknak is. A Művészetek Palotájában a karácsonyi lemezbemutató koncert előtt két héttel már elfogytak a jegyek, így sokan nem fértek be. Nekik is szánjuk ezt a ráadáskoncertet. Másrészt magunknak és a két lemeznek is méltó ünneplési helyszint kerestünk, ugyanis közben nagy örömünkre aranylemez lett minkét lemez.
- Hogy fogják megjeleníteni a két lemez anyagát a Bazilikában?
- Mindent nem árulhatok el az előadás körülményiről. Titok is van benne. De annyit igen, hogy nagyjából egy órás lesz szünet nélkül a két lemez sűrített kivonata. A Belső hanggal kezdünk. Kerekes János didgeridoon a földet, Pinté Ágnes hárfán a vizet, Balázs Gergely hegedűn a tüzet, Gesztelyi Nagy Judit shakuhatsin a levegőt szólaltatja meg. Ezt követi az Égi hang Mizsei Zoltánnal és a Voces 3 énekegyüttessel. A pünkösdi szelek zúgásához hasonlatos fúvós hangzást Ágoston Béla adja.
- Nem hiszem, hogy ez szokványos koncertnek ígérkezik...
- Nem is, a szó hagyományos értelmében. Inkább hasonlítható olyan közösségi rítushoz, ahol előadó és néző- hallgató egyaránt résztvevő és egyformán érintett, vagy belső csendet igénylő vezetett meditációhoz.
Különös, szép estének ígérkezik. Izgatottan várjuk.
-Audrey-
[2008.05.13.]