Lehet 1gyel több? - Életképes az új zenei kezdeményezés?
Értékes nyereményekkel buzdítanak legális zenevásárlásra az 1gyel több kampányban. A ProArt – Szövetség a szerzői Jogokért „hadjáratában” felveszik a kesztyűt, s megpróbálnak mindenkit a helyes útra terelni.
Több hazai előadó is csatlakozott az áprilisban indított
1gyel több elnevezésű akcióhoz. A kampány célja, hogy mindenki, aki zenét tölt le valamelyik legális forrásból, vagy hanghordozót vásárol, s regisztrál a szövetség weboldalán értékes nyereményekkel, gazdagodhat.
Lapunk a kezdeményezés elindulásával megkereste
Jeszenszky Zsoltot a
ProArt- Szövetség a Szerzői Jogokért munkatársát, aki akkor a következőket nyilatkozta nekünk:
-
Nem csináltunk sajtóanyagot, nem is akarunk, nincs is miért. A sajtó sosem közöl le semmit a zeneipartól, ezért megyünk közvetlenül, fizetett kampánnyal és hirdetésekkel a közönség felé – írta akkor válaszában, majd megígérte, hogy bővebben is kifejti véleményét. Erre május tizenötödike óta nem került sor.
Kirándulni viszik a győztestSajtóanyag azonban mégis született, amiben az illegális zeneletöltések elleni harc fontosságára hívják fel a figyelmet, s arra, hogy aki a honlapon regisztrál, majd kitölti az adatlapot, akkor értékes ajándékokkal gazdagodhat. A nyeremények között a korfui nyaralástól a százezer forint értékű CD-csomagon át, egy nagyszerű extrém sport, a kitesurf tanfolyam is szerepel. Sőt a legizgalmasabb a fődíj: a nyertes kiválaszthatja, hogy melyik európai városban, melyik kedvenc előadóját szeretné megnézni, és a ProArt egy teljes kirándulást szervez neki a helyszínre, szállással, repülőjeggyel, koncertjeggyel együtt.
A szakma már bővebben válaszolt kérdéseinkre.
Joós István, a
Warner Kiadó vezetője szerint a kezdeményezés nagyon időszerű, hiszen az iparág kilátástalanul küzd az életben maradásért.
- S
ajnos nem veszik eléggé komolyan a jelenlegi helyzetet, és úgy gondolják, hogy miért pont én vegyek legális hanghordozót, letöltést? És ez a rengeteg „miért pont én”? megöli a saját kedvenceit is, és a befektetők kedve is elmegy a lemezkiadás finanszírozásától. Nagyon nehéz úgy motivált szerzőnek, előadónak lenni, hogy nem mérhető a siker – mondta lapunknak a szakember.
A zeneipar egyébként még ma is sikeres lenne. Erről árulkodik Joós véleménye is.
-
A lényeg azonban az, hogy akarok-e valamiért fizetni, ami szabadon lopható, szankcionálás hiányában? Szerintem az erkölcs tárgykörébe tartozik a megoldás egyik fő eleme. Szomorú, hogy államilag sem túl nagy a mozgolódás ebben az ügyben, pedig súlyos milliárdoktól esik el az állam, Artisjus. Talán mindenki úgy gondolja, hogy a zene mindent túl él, legfeljebb picit több áldozattal jár majd a jövő zenéje! -ej-
[2008.06.02.]