Az 5 éves Szülinapi bulisorozat folytatódik: az A38 a Műcsarnokban
A nagysikerű április végi születésnapi ünneplés folytatódik: ezúttal viszont a Műcsarnokba költözik két napra a hajó legénysége. Pénteken és szombaton számos fellépő, és egy kiállítás várja a nagyérdeműt !
Műcsarnok, június 6. péntek
Madrid De Los Austrias (A)
A Madrid De Los Austrias, azaz az Osztrákok Madridja a spanyol főváros Habsburg-építésű történelmi központjáról nyerte igen találó nevét. A duó ugyanis példátlan eleganciával vegyíti a Bécs zenei védjegyévé vált downtempo ritmusokat a finom latin muzsikákkal, flamencóval, dzsesszel.
A két zenei guru, Heinz Tronigger és Michael Kreiner (alias Pogo) már jó ideje központi alakjai az osztrák könnyűzenei életnek, az előbbi sokat foglalkoztatott DJ-ként, illetve a stúdiót, kiadót, klubokat magában foglaló "underground birodalom", a Sunshine Enterprises főnökeként, az utóbbi hangmérnökként, stúdiózenészként és producerként - egykor még Falco mellett is bábáskodott.
A páros első kislemeze, a Dove Estuta jelentős klubsikert aratott, a 2001-ben megjelent Amor című album az elektronika-latin ötvözetű zenék hullámának csúcsán érkezett (gondoljunk csak a Gotan Projectre, a Thievery Corporationre vagy az Up, Bustle & Outra). Az MDLA azóta is mesterien ötvözi a forró flamencókat a hűvös downtempo elektronikával és a kifinomult stúdióvarázslattal.
Nem véletlen, hogy Richard Dorfmeister is betársult a producerpároshoz, és egy lemeznyi - többekközött a Groove Armadának és a Koopnak készített - remixet ütött össze velük, de saját szerzeményeket is írtak. A Madrid De Los Austrias azóta is lelkesen turnézik, a Műcsarnokba teljes, héttagú zenekarral, énekesnővel érkezik.
Burbuja (E)
A Burbuja, azaz Buborék egy különleges orgánumú spanyolénekesnő, Merche Blasco nem kevésbé különleges projektje. A Cristian Vogel hathatós produceri segédletével két éve létrejött produkció nagy sikerrel mutatkozott be a barcelonai Sonar fesztiválon: egyszerre szépséges mozgásszínház és leheletfinom, belassult artpop-koncert, középpontjában a filigrán és bájos Burbujával.
Digital 21 (E)
Digital 21, azaz Miguel López Mora a madridi klubélet egyik kulcsszereplője, nem mellesleg igazi multiinstrumentalista alkotó, aki a potméterek mellett az élő hangszerek nagy részet is remekül kezeli. Elemi erejű élő szettjeiben e sokoldalúság mutatkozik meg: technót kotyvaszt punkkal, rockot elektróval, Prodigyt Radioheaddel - hogy milyen letaglózó hatással, azt már a tavalyi Szigeten bebizonyította.
Cristian Vogel (RCH/E)
A chilei születésű Cristian Vogel Angliában tanult kortárs zenét, ami hamar az elektronikus kísérletezés útjaira vitte. Barcelonába költözve ideális közeget talált a művészi kísérletezés és a "populáris" klubzene határán mozgó produkcióinak. Nem véletlen, hogy a Radiohead, Thom Yorke, a Maximo Park éppúgy felkérte remixkészítésre, mint a technóatya Juan Atkins vagy a kortárs ütőhangszeres-zseni, Pedro Carneiro.
Műcsarnok, június 7. szombat:
Peter Kruder (A)
Peter Krudert valószínűleg nem kell bemutatni: a bécsi downtempo-iskola egyik legnagyobb alakja többször járt már hazánkban, a budapesti háztartásokban előbb találjuk meg Richard Dorfmeisterrel közösen készített remixlemezét, mint a mosogatógépet. A K&D Sessions Európa egyik legfelkapottabb producerpárosává avatta őket (Madonna, a Depeche Mode, a Count Basic álltak sorba náluk remixért), és bár együtt aránylag keveset dolgoztak azóta, mindketten alapvető alakjaivá váltak a kontinens zenei életének.
Peter Kruder maga hihetetlen mennyiségű produkcióban vesz részt, elképesztő mennyiségű, egyenletesen magas színvonalú, finom ízléssel összeállított remixet készített Bebel Gilbertótól a ZerodB-n és a Marsmobilon át a Gotan Projectig és a Trübi Trióig. A remixek mellett Peter Kruder önálló produkciói (például a Peace Orchestra vagy a Voom:Voom) is nagyszerű élmények, elegáns ívű szettjei pedig az elektronikus tánczenék legjavát kínálják.
Christian Prommer's Drumlesson (D)
Ha Peter Kruder, akkor az utóbbi időben a közelben settenkedik Christian Prommer is, akiben a Fauna Flash, a Rainer Trüby Trio, illetve a Kruderrel közösen létrehozott Voom:Voom projekt dobosát-társproducerét tisztelhetjük. Prommer soktagú élő dzsessz-zenekara, a Drumlesson valóban dobleckéket ad: nagyszerű ritmuskavalkád a laza bossa nováktól az elborult drum and bass-zekig, sikálós funkoktól a darabokra tört breakbeatekig. Az együttes - melynek tagjai között tisztelhetjük például a fáradhatatlan dobost, Wolfgang Haffnert is - előszeretettel dolgoz fel nagy múltú dance-klasszikusokat, így dzsesszistáknak és megrögzött táncparkett-ördögöknek egyaránt súlyos élményt kínálnak.
Patrick Pulsinger (A)
Patrick Pulsinger az egyik legmenőbb bécsi független kiadó, a Cheap Records feje. Sok érdeme közül az egyik legfontosabb, hogy ő fedezte fel Louie Austent az elektronikus zenék számára. Labelfőnökként és producerként is igazi zenei mindenevő, minmáltechnó, elektró, dzsessz, punk, kortárs zene - bármit elegánsan épít be markáns zenei világába.
Ezúttal csak a ritmusok ringatnak majd, de azok nagyon!
-A38/Aretuska-
[2008.06.05.]