Kincses Veronika: "Csendben élünk, alig vesznek észre... és ez nekem jó"
Kincses Veronika szoprán a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetés kapcsán az MTI-nek egyik legjobb, külföldön leggyakrabban játszott szerepe, a Pillangókisasszony szavait idézte: "nyugodtan, csendben élünk, alig vesznek észre... és ez nekem nagyon jó."
"
Nem ambicionálom, hogy nyugdíjasként visszahívjanak kisebb szerepekre, szerintem ezt a pályát úgy kell abbahagyni, ahogy a dohányzást. Vége van, és kész. De koncerteket adok, Kőszegen, a Balaton-környékén sőt Amerikában is. Így legalább találkozhatom a fiammal, Vajda Gergely karmesterrel, aki ott dolgozik. Persze, ha hívnak valahova, ahol a szakmai ismereteimre, a tapasztalataimra szükség van, szívesen megyek. De már nem vagyok harcos nő, a sok térdelős, kosztümös szerep kikezdte az izületeimet, megoperálták a térdemet" - fogalmazott a Kossuth-díjas művész.
A Pécsi Tudományegyetemen Kincses Veronika részt vett a művészeti kar zeneművészeti intézetének létrehozásában 2001-ben. Bár decemberben megvált az egyetemtől, a honlapon ma is óraadóként szerepel.
"
Van egy professzori címem, ami független az egyetemi státusztól. Idén még három növendékem végzett, egy pedig jövőre diplomázik, őt semmiképp sem akartam magára hagyni" - magyarázta Kincses Veronika, aki egy embrionális állapotban lévő, a nemzetközi operaéletet érintő tervvel is foglalkozik, de erről egyelőre nem beszél.
Kincses Veronika tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezte 1968 és 1973 között, majd 1974-ben Rómában, az Accademia di Santa Cecilián fejlesztette tovább tudását. 1973-ban lett a Magyar Állami Operaház magánénekese. Kincses Veronika a világ számtalan operaszínpadán énekelt.
Három önálló szólólemezét adták ki. Munkásságáért 1978-ban
Liszt Ferenc-díjat, 1979-ben
Székely Mihály Emlékplakettet kapott. A legrangosabbnak számító
Kossuth-díjat 1980-ban vehette át.
Az énekesnő repertoárján az operairodalom legnagyszerűbb szerepi sorakoznak: Susanna és Grófné (Figaro házassága), Zerlina és Donna Elvira (Don Giovanni), Fiordiligi (Cosí fan tutte) Vitellia (Titus kegyelme) Mozart alkotásaiban. Azután a Puccini hősnők: Pillangókisasszony, Mimi (Bohémélet), Manon Lescaut, Liu (Turandot), Angelica nővér. Játszott Verdi operákban is: volt Elvira (Ernani), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra), Leonóra (A végzet hatalma), volt Micaela a Carmenben, Éva A nürnbergi mesterdalnokban, és egy ritkaság: Judit A kékszakállú herceg várában.
-mti-
[2008.08.31.]