Egy különleges koncert Budakalászon
A régizene kedvelőinek igazi csemegét ígér az alapjában véve erdélyi kötődésű Collegium együttes koncertje, melyre 2008. október 1-én, szerdán kerül sor a budakalászi Faluház Kamaratermében.
Az európai reneszánsz zene hagyományainak művelését és terjesztését felvállaló Collegium együttes két tagja más XVI-XVII. századi zeneszámok között olyan zeneművel mutatkozik be a budakalászi közönség előtt, amelynek eredeti, középkori kéziratos kottáját a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár őrzi. A teljességében Keresztesi Ildikó, Lőrincz Tünde, Vezér János, Jónucz Alfonz, Lőrincz Szilveszter, Bereczki Gábor és Deák Endre (az együttes alapítója és vezetője) alkotta együttesből - ezúttal két lantos-, a Regina caeli című zenemű ősbemutatójára készül.
A régizene együttes meglehetősen gazdag és sikeres zenei múltra tekinthet vissza, harmincegy éve alakult. Az utóbbi idők zsúfolt koncertfellépései mellett, több CD kiadványt is jegyeznek. Az idén Pomázon megtartott Árpád-napi Fesztivál, a Nyírbátori Szárnyas Sárkány Fesztivál, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál (ahol idén huszonkettedik alkalommal vettek részt) színhelyei mind-mind a reneszánsz csapat sikereiről tanúskodnak. A méltó elismerés nem maradt el a Segesvári Középkori Fesztiválon megtartott hangversenyen sem. Érdekességnek számít, hogy az együttes két lantosa részt vett az Aradi Várak Fesztiválon, ahol a híres Solymos vár romjai közt idézték fel a XVI. - XVII. század zenéjét.
Repertoárjukban főleg flamand, francia, olasz, német, angol és spanyol reneszánszkori zenék szerepelnek, de külön hangsúlyt helyeznek az erdélyi vonatkozású - nagyrészt saját kutatásaik eredményeképpen feldolgozott- művek megismertetésére. A régizene hiteles reprodukálásához az énekhangok mellett fontos szerepet kap a korabeli hangszerek korhű másolatain - lantokon, vihuelán, viola da gambán, furulyákon, görbekürtökön és ütőhangszereken – történő megszólalás.
- „A reneszánszkor zenéjét nagyon megszerettük, és folyamatosan kutatjuk. Megjelentek dolgozataim, akár felfedezés jellegűek is, többek között két cikk Németországban” - nyilatkozta a Nagykárolyban élő Deák Endre, az együttes alapítója, művészeti vezetője, majd így folytatta: - „A mai világban, tömegméretekben és termékszerűen állítják elő a zenét, éppen ezért az ilyen jellegű zenének, mint amilyet mi játszunk, nagy értéke van. Ez azért értékes és fontos, mert ez kimarad a hivatalos zeneoktatásból. Csak a legutóbbi évtizedekben, sőt években lett hozzáférhető ezeknek a koroknak a zenéje. Előadásainkon igazi élő zenét hallhatnak, erősítés, play-back nélkül, ami számunkra is- minden alkalommal- igazi kihívás…”
A Collegium régizene együttes hitvallása és küldetése lényegében a hagyományőrzés, valamint történelmi értékeink minél szélesebb körű megismertetése. Sok sikert kívánunk hozzá!
Hegedűs István
[2008.09.29.]