A harmonika szerelmesei a MüPában
A nagysikerű Bárzongorista Versenyek és Gálaestek után a Roland East Europe szervezésében V-Harmonika Gálaest és Weszely Ernő lemezbemutató koncert lesz 2009. február 2-án 20 órakor a Művészetek Palotájában, ahol Strausstól Ray Charlesig bármi előfordulhat majd.
Weszely Ernő első lemeze
A február 2-i V-Harmonika Gálaest keretein belül mutatja be első lemezét Weszely Ernő, Magyarország egyik leghíresebb harmonikása. Weszely Ernő már számos művésszel lépett föl, most is meghívta néhány barátját, akikkel közösen varázsolják el a zene iránt elkötelezett tisztelt publikumot.
Weszely Ernő tíz éves kora óta vak. Nem zavarja. A harmonika édes-bús hangja minden gondot sutba dob. A most megjelenő album lesz az első önálló lemeze.
V-Harmonika Verseny
Ezen az estén indul útjára a V-Harmonika Verseny is, melyre október 31-ig jelentkezhetnek az ujjvirtuózok. A legjobb harmonikás a 2009-es Bárzongorista Gálaesten mutatkozhat be, a Művészetek Palotájában.
A harmonika története
Az első példányok a 19. században készültek, az európai eredetű hangszer alapjait a légszekrény és nyelvsípok jelentették. Az első, melyet harmonika néven szabadalmaztattak, 1829-ben készült Bécsben, Cyrill Demian orgona- és zongorakészítő munkájaként. Az akkori példány, kevéssé hasonlított napjaink harmonikáira; csak a bal kéz számára voltak rajta gombok, a jobb kéz pusztán a légszekrényt kezelte. Demian vezette be az akkordok egyetlen gombbal történő megszólaltatásának lehetőségét.
Az elmúlt két évszázadban további fejlődés következett be. Számtalan gombkiosztást fejlesztettek ki, eltérő regisztereket, precízebb mechanikát, hangszínt megváltoztató mechanikát stb. Érdemes megjegyezni, hogy szinte minden nép elkészítette saját változatát erre a hangszerre, ez egyben meg is nehezíti a hangszer típusainak kategorizálását.
-zene.hu-
[2009.01.16.]