Balázs Elemér Group a Thália Színházban
Érdekességek a nem mindennapi „Magyar Népdalok” lemezbemutató koncertről. Mi ott voltunk és jól éreztük magunkat..
Nagy örömünkre, új helyszínnel és fellépési lehetőséggel gazdagodott a hazai jazz élet színes palettája. Az új megállapodás révén a közeljövőben a Thália színház is otthont ad a jazz élet kiválóságainak koncertjeihez, az első közös program október 28-án volt, amit Babos Gyula prezentált, most pedig a BEG játszik.
A színház önmagában is lenyűgöző látvánnyal és belső enteriőrrel kápráztatja el az oda látogató közönséget, hiszen néhány éve újították fel. Sajnos a befogadó képessége nem túl nagy, 600-an férnek be, így korán be kell szerezni a jegyeket!
BEG ezen az estén több szempontból is ünnepelhetett, hiszen a sikeres több előadásból álló sorozat utolsó állomása volt a mai koncert és a zenekar most ünnepelte 5.-ik születésnapját.
Jazz és a népzene remek ötvözeteNem is olyan régen volt szerencsém beszámolni az előző album a
„Fénytörő hangok”-ról és már itt az új album a
„Magyar népdalok” c. lemez.
Balázs Elemértől sosem állt távol a merész kísérletezés a folytonos megújhodás és a jazz értelmezésének határainak feszegetése és új kompozíciók létrehozása sem. Természetesen a „konzervatív” gondolkodásmód teljes mellőzésével!
Ez történt most is – igaz a hazai jazz élet kivallóságaitól sosem állt távol a népzenei elemek ötvözése-, de a BEG esetében ez még merészebb elgondolásokban teljesedik ki. Már az előző anyag is feszegette a zene és az emberi hangkeltő hangok ötvözetének különös elegyét, ami most még inkább fokozottabban jelentkezik és ehhez még pluszként „fűszerként” hozzáadódik a Kodályi hagyaték, szellemiség a Kodályi új stílusú népdalgyűjtés elemeinek beépítése a saját kompozíciókba.
Kodály újító szelleme alapjaiban rengette meg az akkori zenetudomány alapjait és egy teljesen új dimenziót és szemléletváltást hozott.
Módszere több hangos vitát váltott ki a „konzervatív szemléletű” akkori zenei elitben. Sőt valljuk be, többen ismerik Japánban és Amerikában ( ill. használják a Kodályi módszert napjainkban) mint hazánkban ismert lenne az átlag köztudatban.
Ezen felvezetés után, már jobban elképzelhető mennyire újító és újszerű vonalat indít el a BEG albuma. Tehát az új album mindenképpen meghökkentő és elgondolkodtató is egyben. A BEG állandó tagjain kívül két kitűnő népdalénekes is segítette a produkciót Szalóki Ági és Palya Bea, és evvel még jobban kiemelve és megteremtve a női és a férfi énekhangok tökéletes kontrasztját. Valamint, Palya Bea is ugyan ezt a szellemiséget képviseli, és Ő is feszegeti az emberi hang kihasználásának határait, valamint ennek művészi megfogalmazásának újragondolását.
Az új albumot feltétlen ajánlhatom azoknak, akik szeretik a felfedezéseket és új hangokat, utakat keresnek a jazzben. Hiszen a jazz napjainkban is szinte minden pillanatban változik, megújul, egy nagyon képlékeny nyersanyag, amihez bátran lehet nyúlni, hiszen a világot az újítások, felfedezők tették naggyá!
Továbbra is érdemes a programokat figyelemmel kísérni, hiszen idén még több meglepetésre is számíthatunk az ünnepek közeledtével.
BK[2005.11.10.]