9:30 Collective - „Momentary Fame”
A 9:30 Collective “Momentary Fame” című albumán a számok közt hallható, kíméletlenül ironikus történet azt mutatja be, hogy miképpen kerülhetne be egy jazzlemez a kereskedelmi médiába (legalábbis a bűnügyi hírek közé). A három ország öt stúdiójában készített lemezen eközben persze megszólalnak a tizenöt zenészt felvonultató nemzetközi jazz-project számai is.
December 29-én egy mindenképpen különlegesnek nevezhető jazzalbum mutatkozik be élőben az Új Színházban. A dobos Huszár Endre által alapított 9:30 kollektívája - a fiatalabb honi jazzgeneráció válogatott tehetségei a lengyel jazzmammuttal, Krzysztof Scieranskival kiegészülve - igazán színvonalas anyaggal rukkolt elő.
A lemez összekötő szövegeit tartalmazó, valóban kegyetlenül ironikus hangvételű rajzfilmet - reményeink szerint kísérőfilmként hamarosan a
mozikban is látható lesz - is levetítik a koncert közben.
A 9:30 Collective története 1998-ra nyúlik vissza, amikor a zenekar megjelentette első albumát. A lemez a jazz műfajában szokatlanul intenzív médiavisszhangot kapott. A népes szereplőgárda a megjelenést követően mindössze néhány koncertre vállalkozott, ezek sorában volt az első Hungarian Jazz Festival is, amelyet az m1 önálló műsorban sugárzott. Ezt az időszakot egy közel hat évig tartó szakasz követte, amelynek során számos új közreműködővel bővülve folyamatosan készültek az új lemez felvételei. Először Magyarországon, ahol a magyar és amerikai szereplőket vették fel, majd Lengyelországban, ahol a keverést is végezték, végül a felvétel Ausztráliában, Melbourne-ben nyerte el végső formáját. A végeredmény egy nemzetközi mércével is kifogástalan hangzású, korszerű és hallgatható album, ráadásként pedig egy kis történet arról, hogy a mai médiaviszonyok között milyen lehetne egy jazzlemez útja a kereskedelmi médiába.
[2005.12.28.]