Cziffra Györgyre emlékeznek a Zeneakadémián
Ünnepi hangversenyen emlékezik a világhírű zongoraművészre a Zeneakadémia ifjú tehetsége.
Balázs János, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 18 éves, kivételes tehetségű zongorista növendéke
2006. február 8-án a Zeneakadémia Kistermében „Hommage a Cziffra” címmel ingyenes koncertet ad zongoraművész édesapjával és testvérével, id. Balázs Jánossal és Balázs Norberttel. Cziffra Györgyre, a 12 éve elhuny zenészre emlékeznek.
A koncerten Balázs János Liszt Ferenc, Kálmán Imre, Chopin, Bartók, Musette, Brahms, Strauss, Youmans, Gerschwin és Vecsey műveit adja elő, amelyeket Cziffra György is gyakran játszott. A hangversenyen bevezetőt mond Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.
Cziffra György igen nehéz anyagi körülmények között élő zenész családból származott, kivételes tehetsége már ötéves korában megmutatkozott. Dohnányi Ernő jóvoltából került kilenc éves korában a Zeneakadémiára, ám kiemelkedő tehetsége ellenére a művészvilág nehezen fogadta be, a pesti lokálok gyakori fellépője lett. A második világháborúban hadifogságba esett. 1950-ben feleségével külföldre próbált menekülni, de az ÁVH elfogta, s több évre munkatáborba került. Szabadulása után három évvel, 1956. október 22-én Bartók II. zongoraversenyét játszotta, óriási sikerrel, többek szerint a hangverseny nagy hatással volt az október 23-i hangulat kialakulására. A határok megnyitását követően Bécsbe emigrált, Londonban és Párizsban koncertezett, majd Franciaországba költözött, amely második hazája lett. 1966-ban elindította a Festival de la Chaise Dieu elnevezésű orgonafesztivált, 1969-ben pedig megnyitotta a „Cziffra György” versailles-i zongoraversenyt. Halála előtt néhány évvel Franciaországban megkapta a Becsületrend tiszti fokozatát, 1993-ban pedig a Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki hazánkban. 1994. január 14-én halt meg Párizsban.
Repertoárján elsősorban Schumann, Chopin és Liszt művei szerepeltek, emellett kedvelt darabjai közé tartoztak Liszt-stílusú átiratai, parafrázisai.
[2006.01.24.]