A legfiatalabb zeneszerző-generáció Óbudán
2006. március 3-5-én, minden este 19 órai kezdettel harmadszorra jelentkezik az Óbudai Társaskörben a fiatal zenész- és zeneszerzőgárda fesztiválja, az Ifjúsági Kortárs Zenei Estek. 12 fiatal zeneszerző művei hangzanak el, amelyek közül három erre az alkalomra komponált hangszeres versenymű, kamarazenekari kísérettel
Idén először a kortárs zenei koncertek közönsége is aktívan részt vehet a fesztivál menetében. Az első két esten leteheti voksát a neki legjobban tetsző mű mellé, így a legtöbb szavazatot kapott darab szerzője a rendezvény végén hazaviheti az Ifjúsági Kortárs Zenei Estek Közönségdíját. A harmadik esten Sáry László zeneszerző tart „Kreatív zenei gyakorlatok” címmel interaktív előadást a zenéről, zeneértésről, amely akár a zenében járatlan, akár a komoly zenei képzettséggel rendelkezők számára is érdekesnek, élvezetesnek ígérkezik. Ezután a közönség által három legjobbnak tartott mű ismételten bemutatásra kerül.
A megszokott módon a kamaraesteket idén is elismert zeneszerzők nyitják meg: első nap Hollós Máté, a második nap Serei Zsolt a rendezvény meghívottja.
A néhány, a fesztivál közönsége előtt még ismeretlenebb alkotó mellett újra hallhatjuk azoknak a fiatal zeneszerzőknek darabjait, akik nemcsak az elmúlt Ifjúsági Kortárs Zenei Esteken, hanem egyéb rangos zenei fesztiválon, rendezvényen is komoly sikereket értek el, például Zombola Péter, Meskó Ilona, Horváth Márton Levente vagy Sztojanov Georgi. Az előadói gárda is olyan fiatal és elismert művészekkel büszkélkedhet, mint Banda Ádám, Palya Bea, Félegyházi Károly, Bodrogi Éva vagy Baranyai Piroska, hogy csak néhányat említsünk a nevek közül.
A 2004-ben született rendezvény küldetése, hogy a mai zenét sajátjuknak tekintő, kiemelkedő fiatal hangszeres előadók révén a szélesebb közönség is megismerkedhessen az ifjú és feltörekvő zeneszerzők műveivel. A szervező és ötletgazda továbbra is a két fiatal fuvolaművész, Győri Noémi és Madaras Gergely, akik minden évben előadóként is részt vesznek a koncerteken. Az elmúlt két évben a kortárs zenei eseményekhez képest szokatlanul nagy számú közönség soraiban nem csak a szakmabeliek (zeneszerzők, zenészek, kritikusok), hanem a szélesebb értelemben vett, klasszikus koncertekre járó közönség is megjelent. A folytatást a fiatal muzsikusok mellett mind az idősebb zeneszerzők, mind a közönség proponálta, ezzel megteremtve egy olyan fórumot, ahol a fiatalabb, tehetséges zenészek és zeneszerzők egymás művészetére építve, színvonalasan bemutatkozhatnak.
A koncertekre való felkészülés során a hangszeres zenészek szorosabb kapcsolatot alakítanak ki egymással és megismerkedhetnek egymás művészetével. Emellett a zeneszerzők a próbák alatt komoly szakmai instrukciókban részesítik az előadókat, akiknek így a kortárs repertoárhoz kapcsolódó hangszeres tudásuk nagyban bővül. Ezzel a fiatal zenészeknek egy olyan csoportja alakul ki, amely a későbbiekben is színvonalasan fogja képviselni saját generációját.
[2006.02.27.]