Kiállítás: mesterhangszerek a Müpá-ban
Több mint ötven kiállító, több mint száz mesterhangszer a Művészetek Palotájában. A kiállítás október 22-ig tekinthető meg.
Megnyílt a Magyar Hangszertörténet – Liszttől napjainkig kiállítás a Művészetek Palotájában. Több mint ötven készítő több mint száz mesterhangszerét felvonultató tárlat a Müpa három helyszínén, amely majd három héten keresztül tekinthető meg. Az ünnepélyes keretek között tartott megnyitón beszédet mondott Csonka András, a Müpa vezérigazgató-helyettese, Lendvai Tamás, a Hangszerészképző Iskola igazgatója, Zsoldos Dávid, a Fidelio Média alapítója, Semmelweis Tibor, a mestervizsgabizottság elnöke, valamint Domonkos Máté, a kiállítást szervező Hangszerkészítők Szövetségének elnöke. A rendezvényen a nagy magyar hangszerkészítő elődök munkásságával is foglalkoztak a szervezők, bízva abban, hogy az egykoron világhírű hangszerészeink újra visszakerülnek a zenei köztudatba.
A szakmai megnyitón a megrendítő érzelmek is teret kaptak, díjak és kitüntetések kerültek átadásra, a magyar hegedűkészítés legendás alakja, a több nemzedéket tanító Lakatos Ferenc perceken át tartó vastaps keretében vette át a az életműdíjat. Életműdíjban részesül még Kovács Lajos is. Aranykoszorút vehetett át Romanek Tihamér, ezüskoszorút kapott Budavári Attila és Guminár Tamás.
A kiállítás három helyszíne: a Zászlótérben a vonósok, a historikus és népi instrumentumok, a Fesztivál Színház előtti térben a fúvósok, és az „oszloptérben“ a zongorák, orgonák, hárfák és a lantcsembaló látható. A hangszerek egy része a kiállítás alatt cserélődik. A XXI. század technológiáját is alkalmazták a szervezők, két displayen további háttéranyagokat tekinthetnek meg a látogatók.
[2011.10.07.]