300 százalékos növekedés a klasszikus LP-k piacán
De talán ez az egyetlen pozitív adat a magyar hanghordozók tavalyi eladásait nézegetve.
A Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége elkészítette a 2005-re vonatkozó statisztikáit a hanghordozó piac éves alakulásáról.
A Mahasz táblázata tartalmazza az év folyamán realizált értékesítéseket, darabszámban, nagykereskedelmi és kiskereskedelmi értékben egyaránt. Az értékesítésekben benne foglaltatnak a Magyarországon működő hanglemezkiadók eladásai, valamint a kiskereskedelmi üzletek adataiból számított becslés segítségével a közvetlen importból származó, olcsó ("budget") termékek értékesítései is. A hazai, a külföldi és a komolyzenei repertoárra vonatkozó értékesítéseket láthatjuk a hordozó típusa szerinti bontásokban, ill. külön szerepelnek a zenei DVD/VHS értékesítések is.
Az itt látható oszlopdiagram a kiskereskedelmi boltok, bolthálózatok által a MAHASZ rendelkezésére bocsátott adatok alapján az év során mért értékesítéseket tartalmazza, a különböző műfajok szerinti bontásban. A "B&A" jelölés "budget és akciós" kiadványokat jelöl. Ebbe a csoportba a kifejezetten olcsó, nagy mennyiségben kapható vagy drasztikusan leértékelt termékek tartoznak, a kiadók középáras ("Mid Price") kiadványai a teljes árú kiadványokkal együtt szerepelnek.
De nézzünk egy kicsit a számok mögé. Magyarországon az elmúlt években elég hektikusan alakultak az eladások. (most köthetném őket a politikai helyzethez, vagy akármihez, de ezt majd az okosok megteszik helyettem, inkább összehasonlítottam az amerikai gyártók eladási adataival. ebből az derül ki, hogy bár a magyar piac sokkal megbízhatatlanabb mint az amerikai, azért a helyzet nem annyira rossz. Legalábbis a tendenciát nézve. Pedig az ami adatokban már a digitális letöltések is benne vannak. Szóval mi nem csökkenünk annyit mint az USA gyártók.
Amit viszont a címben említettem az igaz. Tavalyhoz képest a klasszikus LP-k eladása nőtt a legjobban. Persze, ez csak kicsi szám önmagában, tehát statisztikai jelentősége nem nagyon van. A CD albumok eladása, amiért az egészet érdemes csinálni, az persze 18%-kal csökkent. Öröm az ürömben, hogy ez a csökkenés inkább a külföldi lemezekre volt jellemző. A hazai albumokból "csak" 4%-kal kevesebb fogyott mint tavaly. Még így is több mint kétszer annyi külföldi CD album fogyott tavaly, mint hazai.
Szóval csökken a piac. Ezzel egyidőben viszont drágább is lesz, hisz míg az összes darabszám 23%-kal csökkent, tehát majd negyedével kevesebb CD-t, albumot, videot miegymást adtak el tavaly, addig a forinteredmény csak 13%-os csökkentést mutat. Ami azt jelenti, hogy drágultak a hanghordozók. Na, kíváncsi leszek a 2006-os adatokkal mit fogunk csinálni, ld ÁFA csökkentés hatása.
Hogy miért alakultak így az eladások? Nagyon sok oka lehet: a piac megy digitális letöltések felé. Hamarosan gondolom a Mahasz is fogja mérni a letöltéseket, és az javíthat a statisztikán. Vagy egyszerűen sok az illegális másolás? Az is biztos, hiszen az írható CD eladások folyamatosan nőnek, a számítógép árak csökkennek, a CD írás és másolás lassan mindennapos műveletté válik.
Sir Oesh
Források: mahasz, riaa
[2006.03.22.]