Zeneutazás a japán zenei kultúra népszerűsítéséért
Egy jótékonysági koncerten vesznek részt mindazok, akik jegyet válltanak a Zeneakadémia Nagytermében 2006 június elsején megrendezésre kerülő Magyar-Japán Zeneutazás c. hangversenyre.
A rendezvényen befolyó összes bevétel, az 1993 óta működő Kézenfogva Alapítvány fogja kapni, melynek alapítója Göncz Árpád, a Kuratórium elnöke Göncz Árpádné. Az alapítvány célja, hogy segítséget nyújtson az értelmi és halmozottan fogyatékos gyermekeknek és felnőtteknek és lehetőségeihez mérten mindent megtesz azért, hogy a fogyatékos emberek életkörülményein javíthasson.
Ezenfelül a “zeneutazás” célja a japán zenei kultúra és a taiso-goto hangszer népszerűsítése Magyarországon. A most hazánkban fellépő művészek egyike sem járt még nálunk.
A „
Taisó-goto Associe” 1997-ben alapította Takahashi Tóru Úr, aki mestere a Taisó-goto nevü különleges hangszernek. Jelenleg a tagok száma kb. 700 fő. Kétévente önálló hangversenyt szerveznek. Sőt rendszeresen megrendezik a Taisó-goto fesztivált, és részt vesznek az Országos Taisó-goto fesztiválon is. Nemcsak Japánban, hanem szerte a nagyvilágban is bemutatták már a Taisó-goto zenét.
A „
Hojo Naoki Monjin-kai” vezetője Hojo Naoki (Samiszen mester), aki a Japán Néptánc Együttes tagja. A Japán Külügyminiszterium kulturális kéviselőjeként, több mint 30 országban lépett fel Cugaru-dzsamiszen művészként. A sorból nem maradt ki az Egyesült Államok, Közép- és Dél-Amerika, Kanada, Európa és Kína sem.
„
Taisó-goto Kotomikai” (Mestere: Tamura Miszuzu) együttes közel 25 éve működik. Idősebb tagjai már 60 – 80 évesek. Az együttes minden tagja háziasszony. Számukra különlegesek a külföldi fellépések. Eddig már több ázsiai országban, valamint Ausztráliában, Európában, Kanadában és az USA-ban (1997 Carnegie Hall) is nagy sikerrel tartottak hangversenyeket. A Kotomikai repertoárját nem csak japán hagyományos- és populáris zene, hanem más nemzetségi örökzöld dallamok is színesítik.
Természetesen meghívott magyar együttesekkel is kiegészül a koncert, hiszen a címében is benne van, hogy a két ország kultúrájából szeretne ízelítőt adni a zenei esemény. További fellépők az
Óbudai Citera Együttes és a
Magyar Tekerőzenekar, a
Kiyo-Kito Taiko (az 1. japándob együttes Magyarországon) valamint az értelmi sérült emberekből álló
Parafónia Zenekar lesznek.
[2006.05.15.]