Szendvics ihlette zenekarnév
Az Orson július 19-én Budapesten koncertezik, Robbie Williams előzenekaraként.
Egy ismert zenekritikus alaposan felcsigázta a zenerajongók érdeklődését, amikor a feljövőben levő Orson stílusát a The Rolling Stones és a Scissor Sisters közötti hiányzó láncszemként határolta be. Persze a többség számára azért nyilvánvaló volt, hogy a jól csengő nyilatkozatot nem kell komolyan venni, hiszen a két kiváló együttest sok láncszem választja el egymástól… A szakember valószínűleg érintett az Orson befuttatásában, vagy szívügyének tekinti azt, ezért olyat kellett mondania, amire sokan felkapják a fejüket.
Az öttagú kaliforniai zenekar dallamos soft-rockot játszik, ha hasonlítgatni kell, leginkább a Maroon5-val mutat rokonságot. „Gitárközpontú lágy rockzenét játszunk, amelyben nagy szerepe van a ritmusszekciónak, akárcsak az r&b-ben. Ha Led Zeppelint hallgatsz, táncolni támad kedved. Mi is ilyen hatásra törekszünk. Jó látni, amikor a közönség táncol a rockkoncerten” – nyilatkozta az énekes, Jason Pebworth. Az együttest George Astasio gitárossal alapította meg 2000-ben. „Egy kis kávézóban üldögéltünk Hollywoodban. A Greta Garbo- és Clark Gable-szendvicsek mellett Orson Welles-szendvicset is árusítottak. Innen ered a névválasztás. Egyben tisztelgünk a filmipar legendás rendezője és színésze, Orson Welles előtt“ – árulta el Jason.
A zenekar először Nagy-Britanniában futott be. Népszerűsége Európa-szerte folyamatosan nő, de hazájában, az USA-ban egyelőre ismeretlen. Bemutatkozó dala, a No Tomorrow márciusban egy hétig vezette a brit kislemezlistát. Igaz, a bravúrnak volt némi szépséghibája: a felvétel minden idők legkevesebb példányszámban értékesített listavezetője, a trón megszerzéséhez elegendő volt 17 694 eladott példány. A nagylemez megjelenést a címadó dal is megelőzte maxi CD-n – a Bright Idea elkerülte a brit összesítés első tízes mezőnyét, a hálátlan 11. helyig jutott. A május 29-én kiadott korong viszont felért a csúcsra az albumeladási listán.
Puha József (Új Szó)
[2006.06.25.]