Különleges kiállítás nyílik Szegeden
Július 8-án 16 órától tekinthető meg a fesztivál elmúlt 75 évének történetét bemutató kiállítás a szegedi Fekete Házban. A kiállítás megnyitóján Seregi László koreográfus, Kossuth-díjas kiváló művész, az esemény díszvendége mond köszöntőt. A Szegedi Szabadtéri Játékok és a Móra Ferenc Múzeum közös tárlatán korabeli dokumentumok, fotók segítségével elevenedik meg az esemény eddigi története.
A kiállításon több mint háromszáz fénykép idézi fel a régmúlt és a tegnap zenés, táncos darabjainak kavalkádját. Kovács Ágnes színháztörténeti kutató, a tárlat rendezője szerint a Szabadtéri a huszadik századi Szeged sikertörténete, a mostani kiállítás pedig bepillantást enged a színterek, a meghatározó személyiségek, a nézőtéri statisztikák, színpadi technikák, kellékek dzsungelébe. A fotók mellett plakátok, nyomtatványok, jelmezek és díszlettervek teszik érzékelhetővé az elmúlt hetvenöt esztendőt. Láthatóak lesznek a 30-as évek műsorfüzetei, a korra jellemző belépőjegyek, és kiállításra kerül az a meghívó is, melyet személyesen Móra Ferenc kapott az akkori polgármestertől a Szabadtéri első előadására.
Feltűnnek az egykoron a Szabadtérin megfordult legendás művészek
Koczor György építész, a tárlat látványtervezője elmondta, reményei szerint egy vizuális varázslat keretében ismerkedhetnek meg a látogatók a játékok történetével. A kiállítás egyik fő üzenete a következő: a város és a Szabadtéri összetartozik. Ennek jegyében alakították úgy ki a tárlatot, hogy a kiállító terem falain nyomon követhető legyen, miként változott a város az elmúlt évtizedekben; a Szabadtéri különböző évadjairól készült fényképek pedig a teremben felállított több mint harminc oszlopon lettek elhelyezve. A fotókon feltűnnek az egykoron a Szabadtérin megfordult legendás művészek. A látogató a képek segítségével találkozhat például Kodály Zoltánnal, amint próbán vezényel, Hont Ferenccel, a szegedi szabadtéri színjátszás egyik megálmodójával, aki éppen az egyik darab rendezéséhez készít vázlatokat, a későbbi nemzedékekből a kiállított fotókon többek között látható Simándy József, Sinkovits Imre, Bessenyei Ferenc, Ruttkai Éva és a nemrég elhunyt Bubik István is.
Jelképes belépőárak
A kiállítás szervezői bíznak benne, hogy a különleges csemegét ígérő tárlatot színházkedvelők ezrei fogják megtekinteni a Móra Ferenc Múzeum történeti kiállítóhelyén, a Fekete házban.
Boczán Edina sajtóreferenstől megtudtuk, hogy a nem mindennapi bemutatót a diákok ingyenesen, a nyugdíjasok 100 Ft, a felnőttek 200 Ft ellenében tekinthetnek meg. A belépők a Varga Mátyás Kiállítóházba is érvényesek. A fesztivál történetét bemutató kiállítás augusztus 20-ig tart.
- Bíró Zsolt -
[2006.07.06.]