Hetvenéves a Dóm tér zenélő órája
Egy emberöltőnyi ideje annak, hogy az idő múlását a szegedi dóm toronyórájának ütésein kívül a templom főbejáratával szemközt, a tér déli falába épített zenélő óra is jelzi. A Csúri Ferenc szegedi órásmester által készített remekmű 1936 augusztusában kezdett működni, s Magyarországon máig nincs párja.
A harangjátékot játszó órát huszonegy, egyenként 1,3
– 1,5 méteres, a középkori egyetemeket szimbolizáló figura járja körbe: megformázták többek között a rektor, a négy dékán, tizenkét hallgató és egy pedellus figuráját. Az óra muzsikája tizenöt percenként csendül föl: negyedóránként mind többet és többet játszik el a „Szeged hírös városé” kezdetű népdalból, amelyet minden egész órában hallhatunk az elejétől a végéig.
A zenélő, figurás óra ötlete Klebelsberg Kunó kultuszminisztertől, Szeged akkori képviselőjétől származik, a kivitelező Csúri mester pedig Rerrich Béla építésszel egyeztetett a szerkezet helyéről és méreteiről. A zenélő órát a szegediek igen gyorsan megkedvelték, sőt olyan nevezetessége lett a városnak, hogy korabeli gramofonlemezeken és borospalackok címkéin is népszerűsítették. 1959-től, a szabadtéri játékok újraindításától a zenélő órát évekig csak a játékok idején működtették, s felújítására 1995-ig kellett várni.
Az idén hetvenéves szerkezet eredeti szépségében és funkciójában szolgál látványosságként.
- metro.hu -
[2006.09.18.]