Titus kegyelme a Világsztárokkal
A Mozart halálának évében bemutatott Titus kegyelme című opera hazánkban gyakran még a Mozart-rajongó zenebarátok körében is fehér foltnak számít, s mintha a „nagy” Mozart-operák árnyékába húzódva várna újbóli felfedezésére.
Kétségtelen, hogy műfaját, jellegét tekintve különbözik a Szöktetéstől a Varázsfuvoláig húzódó remekművek sorától: opera seriáról, „komoly”, reprezentatív operáról van szó, amely II. Lipót császár cseh királlyá történő koronázása alkalmából készült.
Az ókori Rómában játszódó, a szerelem–hatalom–árulás háromszögében mozgó cselekmény alapja Pietro Metastasio népszerű szövegkönyve volt, amely huszonöt (!) áriából és két kórustételből állt. Caterino Tommaso Mazzolŕ és Mozart ezt alaposan átdolgozták: a 18. század végi ízlésnek és szokásoknak megfelelően radikálisan csökkentették az áriák számát, valamint együtteseket és két nagy finálét építettek a műbe – utóbbiak közül a rómaiak első felvonás végi gyászkórusa emelkedik ki megindító szépségével.
Az előadás dirigense, Fischer Ádám, a Dán Rádió Kamarazenekarának vezető karmestere együttesével idén tavasszal már nagy sikert aratott Magyarországon A pásztorkirály című Mozart-opera szintén hangversenyszerű előadásával.
Mozart: Titus kegyelme (Kétfelvonásos opera, K. 621 (1791) )
Szövegét Pietro Metastasio nyomán írta: Caterino Mazzolŕ
Koncertszerű előadás olasz nyelven
Titus Kressimir Spicer
Sextus Anna Bonitatibus
Servilia Henriette Bonde-Hansen
Publius Johan Reuter
Közreműködik a Dán Rádió Kamarazenekara és a Magyar Rádió Énekkara (karigazgató: Strausz Kálmán)
Vezényel: Fischer Ádám
(müpa)
[2006.10.12.]