A pokoltól a mennyországig, avagy utazás a hétköznapoktól a nyugalomig
Fél év késéssel ugyan, de szeptember 15-én végre megjelent a várva várt új Unique stúdióalbuma.
Az 1997-ben alakult, majd 2001-ben Úttalan utakon című CD-jével előrukkoló csapat berobbant a magyar zenei piacra. Népszerűségüket a 2003-ban megjelent Mozaik című korongjukkal csak fokozták. Ezúttal itt a harmadik lemez. Már a címe is sokat sejtet: Más világ. Nekem rögtön a Nicole Kidman nevével fémjelzett thriller jut az eszembe, de azért itt biztos nem erről lesz szó. Akkor hát mi is lehet ez? Talán arculatot váltott a csapat? Kicsit igen, kicsit nem, a lényeg az, hogy ez az album is – úgy, mint az előző kettő – populáris, mégis kicsit más, mint a többi együttesé.
Új arculat, új dalok. A legfontosabb újdonság, és egyben meghatározó elem a kendó. Völgyesi Gabi fekete, bőrruhája még meglepően hat Magyarországon, pedig a kendót a távol-keleten rengetegen űzik. Jelentése: a kard útján. Mihalik Hunor kendómester segítségével az együttes részletesen megismerkedett ezzel a harcművészeti ággal és a koncerteken meg is tapasztalhatjuk, hogy mennyire megérintette a tagokat ez a távoli világ.
A lemez borítóján a fekete és a vörös szín dominál. Azonnal kitűnik Gabi arca, hiszen ö van a központban, és természetes színében látszik. A két fiú, Kovacsics Ádám és Ferbár Zsolt arca árnyékban látható, szürke árnyalattal. Ha átlapozzuk a kis füzetet, akkor is helytálló az első megállapítás: a fekete és árnyalatai, valamint a vörös a jellemző. Ugyanakkor szemet szúrhat egy bizonyos folyamat. Az első oldalakon még szorongatóan hat a fekete szín, később már a szürke, barna, végül pedig a fehér jelenik meg. A pokoli fekete és ördögi vörös összhatástól eljutunk a fehér és zöld pompáig, amely nyugalmat, meghittséget, természetességet és kiegyensúlyozottságot sugall.
A lemezen olyan dalok találhatóak, mint az Árral szemben, az Én, a Más világ vagy a Bölcsek útján. Utóbbiból már egy látványos videóklip is elkészült. Az első dal legelején olyan a benyomás mintha valami játékautómata hangját hallanánk. Kiváló hangeffektek jellemezik, bár ez az egész albumról elmondható.
Az „Én” című dal ismerősen csenghet, hiszen a felvezető videó ebből a számból készült. Így természetesen a rádiókban is hallhattuk már, nem is egyszer. A "Más világ" a címadó nóta. Egy közelgő, új korra figyelmeztet, melybe hív minket, ahol biztosan tudjuk, hogy lesz holnap a mai nap után. Tanulságos, tartalmas ez a szöveg is, ahogy ezt elmondhatjuk az egész albumról is.
Az Életem könyve egy naplóról szól. Valakiről, akiben csalódtak. Kitépett lapok, hely, ahova még elférne egy mondat róla. Ha ő is akarná.
A korong egyik dala, a Tükör. Tömören összefoglalja a mondanivalót. Egy alak a tükörben, a valóság és a képzelet játéka. A jövőre koncentrál, valamint arra, hogy ne a tükröt törjük szét, ha bánt az önarckép. A dal utolsó versszakában foglalja össze, hogy legalább magunknak ne hazudjunk, ne hordjunk álarcot: „Tudni talán nem kell, mitől jó egy ember, álarcok nélkül a világ tőled is szépül.”
A harmadik Unique album más, de mégis azt kapja a hallgató, amit vár. A rohanó hétköznapokból a cd végére eljut a nyugalomig. Összefoglalva: béke, belső harmónia, meghittség és kiegyensúlyozottság. Akiknek ezekre van szüksége, hallgassák meg és élvezzék ezt az lemezt. Azt azért hozzátehetjük manapság, ebben a rohanó világban, kinek ne lenne…
Pernyész Kitti
[2006.10.31.]