Valódi vagy hamis CD?
Néhány évvel ezelőtt egy akció keretén úthengerrel törték össze a hamis CD-ket illetve kazettákat... Ma már nincs ilyen.
Szerencsére sokan még ma is ragaszkodnak az eredeti hanghordozókhoz. Ők a hamis kiadványok helyett szívesen vásárolják meg kedvenc együttesüknek, előadójuknak a legújabb dalcsokrát eredeti CD-n. Utánajártunk, mi a garancia arra, hogy az általunk megvásárolt eredeti CD nem hamisítvány.
- A kalóz termékeken nincs feltüntetve lemezkiadó, gyenge minőségű borító és grafika, nincs vagy felismerhetetlen a SID kód. Az eredeti CD korongon bizonyos (ún.. SID) kódszámok megtalálhatók, amiket a hamis CD-n nem lehet reprodukálni, illetve az üres CD-ken nincs rajta. A helyesírási hibák és az alacsony ár is gyanús. - mondta a Zene.hu-nak Jeszenszky Zsolt a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének vezetője.
Légy figyelmes és kiderül a hamisítvány
- De sokszor már a borító, illetve a korongon lévő nyomás minősége is elárulja a hamisítványt, bár ezek valóban egyre jobb minőségűek és megközelítik az eredetit. Sokszor hiányzik néhány oldal a booklet-ből, vagy olyan válogatás CD készül egy előadótól, amely válogatás hivatalosan nem létezik. Ezt persze csak az tudja biztosan, aki ismeri egy-egy előadó teljes diszkográfiáját..
Az új CD-k esetében az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület hologramos matricája megtalálható az eredeti kiadványokon. Ez igen nehezen hamisítható, de például használt CD-ken általában nincs rajta, hiszen a tulajdonos vásárlás után le szokta venni. Így a használt CD-knél maradnak ezek a bizonyos kódok.
- Továbbra is a mulatós/szórakoztató zenei albumokat másolják a legkevésbé, hiszen ez a vásárlóközönség kevésbé rendelkezik Internet-eléréssel, CD-íróval. Általában a külföldi, slágerpopzenék fogynak messze rosszabbul, mint azt az előadók népszerűsége valószínűsítené. Míg a hazai "menő" előadók lemezeit nagyobb arányban veszik meg a rajongók, a külföldieknél sokkal gyakoribb a letöltés. – árulta el Jeszenszky Zsolt.
- A speciális, erős saját rajongótáborral rendelkező műfajok (pl: heavy metal) esetében a külföldi kiadványokat is inkább megveszik, hiszen az elkötelezett rajongó számára az értéket jelent. Persze ez a szám így is kisebb, mint egy népszerű poplemeznél. De míg mondjuk egy heavy metal csapat rajongótábora legyen 5 ezer fő, és ebből 1000 megveszi a lemezt, egy kurrens, futó popénekest szeretnek mondjuk 100 ezren, de a lemezt csak 5 ezren veszik meg. Tehát 10 helyett 5 százalék vásárolja meg az eredeti albumot..
Korábban a nagy mennyiségű, üzleti célú hamisítást volt a jellemző. A technika fejlődésével sokkal inkább a magáncélú, otthoni másolás vált gyakorivá. Ma már nem kell már a piacon megvenni a mások által elkészített másolatot, hiszen otthon is el lehet készíteni.
A hangfelvételek tömeges másolásának megakadályozását szolgálják az utóbbi időben a CD-k esetében alkalmazott másolásvédelemi technológiák. E technológiák különböző alapelveken működnek, de valamennyi arra irányul, hogy megakadályozza a CD-n rögzített hangfelvételről digitális, CD-minőségű másolat készítését.
- Bíró Zsolt -
[2008.06.19.]