Örökre elnémult Rosztropovics csellója
A világ egyik legnagyobb csellistája, Msztyiszlav Rosztropovicsot a múlt hét végén, 81 éves korában, hosszantartó betegség után egy moszkvai klinikán érte a halál. Végső búcsút tegnap vehettek tőle családtagjai és tisztelői.
A helyi zeneakadémia nagytermében szombaton ravatalozták fel, ahol több ezren – köztük az orosz államfő – is lerótta kegyeletét.
Az ortodox egyházi temetési szertartást Moszkva szívében, a Megváltó Krisztus székesegyházban tartották, amelynek újjáépítési munkálataiból – pénzadományok formájában – a művész is kivette részét. Örök nyughelyéül pedig a Novogyevicsi kolostor sírkertjét választották.
Emberi és állampolgári jogok élharcosa volt A világszínvonalú zenei tudása mellett Rosztropovics az emberi és az állampolgári jogok egyik élharcosa volt. 1970-ben nyílt levélben állt ki Alekszandr Szolzsenyicin Nobel-díjas orosz író mellett, akit a hatóságok folyamatosan zaklattak. Ezért a tettéért a művész is hasonló sorsa jutott: 1974-ben kénytelen volt családjával együtt az Egyesült Államokba letelepedni. Andrej Szaharov Nobel-díjas fizikust és emberjogi harcost innen támogatta, így 1978-ban megfosztották szovjet állampolgárságától.
A Szovjetunió bukása után visszatért hazájába, s 81 éves korában végleg letenni kényszerült a vonót. Hazatért, s most már az ég legnagyobb zenekarában játszik tovább...
- Havassy -
[2007.04.30.]