Dupla Ghymes-siker Nyíregyházán
Kétszer lépett fel május második hétvégéjén a Ghymes Nyíregyházán. Először a felnőtteknek, majd elsősorban a gyerekekhez szóló műsorukkal szereztek kellemes másfél órát a nemzetközileg elismert, felvidéki együttes tagjai.
A magyar, valamint közép- és kelet-európai népzenei alapokra építő, szlovákiai magyarokból álló Ghymes együttes a Hallgatói Centrum Kht. által május 12-13-án szervezett lapunk által is támogatott „HC majális Ghymessel” nevű rendezvényen keretén belül zenélt a szabolcsi megyeszékhelyen.
A Sóstói Múzeumfalu szabadtéri színpadán szombat este 20.30-tól klasszikus Ghymes-dalokat, vasárnap 10.30-as kezdéssel pedig egy könnyed hangvételű gyermekkoncert követte. Az első bemutatón a legújabb, már platinalemezükből, a Messzerepülőből adtak ízelítőt, és természetesen a már jól ismert slágerek is felcsendültek az est során.
A Kiskacsa fürdik volt a slágerJó dolog, hogy szervezők a gyerekekre is gondoltak, szerencsére szépszámmal voltak azok, aki éltek is a felkínált lehetőséggel. Ezt figyelembevéve nem meglepő, hogy a füves területen kialakított nézőtér megtelt gyerkőcökkel, hiszen a 140 cm alatti vendégek ingyen léphettek be szombaton és vasárnap a régmúlt idők zenei birodalmába. A gyermekkoncerten népzenét énekeltek, népi hangszereket mutattak be; továbbá megismertették a magyar népzene alapjait az ifjakkal a Szarka-fivérek. Olyan Ghymes-slágereket – a bátrabbak a színpadra is felmentek –énekeltek együtt a közönséggel, mint például a Kiskacsa fürdik, Róka és a varnyú, Pad alatt, Aluszol-e te juhász, Bennünk van a kutyavér.
– Nekem a Kiskacsa fürdik a kedvencem, de a többi Ghymes-dalt is szívesen hallgatom. Nagyon jól éreztem magam a koncerten – mondta kérdésünkre mosolyogva a 10 éves Robika, aki édesanyjával érkezett a Múzeumfaluba.
Nem csak zene voltA hétvégén nemcsak a zenekedvelők szórakoztak, hanem az egyéb kikapcsolódásra vágyók is megtalálták a kedvűkre valót, hiszen egész napos majálishangulat várta a látogatókat. Volt itt malac- és lángossütés, pónilovaglás, szekerezés, íjászkodás, népi vetélkedők és mesterségek bemutatója is.
Akit tehát a Ghymes programjait választotta a hét végén, az garantáltan jól szórakozott, na meg kultúrálódott is egyben, ami éppoly’ fontos, mint az önfeledt kacagás, különösen gyermekkorban.
- Bíró Zsolt -
[2007.05.14.]