A klasszikus muzsika megvadítja a fiatalokat?
Táblákra szerelt hangszórókkal, és az ezekből áradó klasszikus zenével akarják megvédeni Seatlle város buszmegállóit a honatyák.
A The Emerald City-nek is becézett nagyváros sok híres embernek a szülőhelye, itt nőt fel például Bill Gates, de a zenészvilág is sokat köszönhet a „Smaragdvárosnak”. Seattle-ben született Chriss Cornell a Soundgarden volt-, és az Audioslave jelenlegi frontembere, de az Egyesült Államok „legképzettebb és legirodalmibb” városában látta meg a napvilágot Jimmy Hendrix és Kurt Cobian is.
Sokak szerint a város a grunge és a garage rock zenei stílusok szülőhelye, de most mégsem gitár- és dobszólókkal, hanem komolyzenével akarnak fellépni a vandálok ellen. Amíg Amerika egyes városaiban ingyenes internet-elérhetőséggel, máshol pedig sms-értesítővel próbálnak a busztársaságok az utasok kedvében járni, addig itt, a nyugati parton Bachhal, Brahmsszal, Beethovennel „szórakoztatnák” a buszra várókat.
Az új biztonsági rendszerA terv nagyon egyszerű, a táblákra felszerelt hangszórókból áradó klasszikus zene - az ötletgazdák szerint - taszítja az ifjakat, és azok inkább eloldalognak a megállókból, ahol különben előszeretettel árulnak kábítószert, vagy verték szét azokat.
Vannak, akik nem fűznek sok reményt a kezdeményezéshez, az egyik lapnak nyilatkozó buszsofőr szerint például lehet, hogy pont a klasszikus muzsika fogja majd megvadítani a vandálokat.
Egy biztos, több kutatás is azt mutatja, hogy a komolyzenének nyugtató hatása van, így a közlekedési vállalat is bizakodó az ötlet sikerét illetőn, ha pedig beválik a Beethoven-hadművelet, akkor több buszmegállót is felszerelnek majd ilyen „biztonsági rendszerrel”.
-ej-
[2007.08.15.]