Hongkong Magyarországon
Különleges eseménynek adott otthont a Művészetek Palotája szeptember 7-én. A Kínai Magyar Évaddal párhuzamosan, a hongkongi - magyar kulturális és gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében a Magyar Zeneművészeti Alapítvány és Hongkong Gazdasági és Kereskedelmi Irodája a hosszútávú sikeres együttműködés első lépéseként rendhagyó komolyzenei koncertet és fotókiállítást rendezett Magyarországon.
A siker az együttműködésben rejlik
A „Hongkong Magyarországon” című hangverseny megrendezésének célja, hogy hosszú távú gazdasági és kulturális együttműködés kezdődjön Hongkong és Magyarország között. Hongkong londoni Gazdasági és Kereskedelmi Irodája Kuthy Antal, a Magyar - Hongkongi Innovatív Üzleti Tanács elnökének közbenjárásával megkereste a Magyar Zeneművészeti Alapítványt, hogy közös kulturális projektek létrehozásával támogassák Hongkong és Magyarország gazdasági kapcsolatainak erősítését. A szervezők reményüket fejezték ki, hogy a „Hongkong Magyarországon” című hangverseny egy hosszú távú és sikeres együttműködés első lépését jelenti.
A Magyar Zeneművészeti Alapítvány igyekezett olyan műsort összeállítani, mely izgalmas és magas színvonalú élményt jelent mindenkinek. A hongkongi komolyzenei életet a fiatal, többszörös verseny-győztes zongoraművész, Colleen Lee képviselte, aki Liszt, Chopin és Mozart műveit szólaltatta meg. A zenei élményt a Ventoscala Ifjúsági Szimfonikus Zenekar részvétele is garantálta, hiszen a zenekar tagjai teljesítményükkel már kivívták a magyar zenei élet elismerését, és számos hangversenyen sikerrel szerepeltek. A mostani hangversenyen E. Grieg Holberg-szvitjét mutatták be.
Kertész András, a Magyar Zeneművészeti Alapítvány elnöke rendkívülinek nevezte az estét:
„Rendkívüli a ma este abban az értelemben, hogy Hongkong és Magyarország, a kultúra és a gazdaság, az állam és a civil szféra fogott össze, hogy létrejöhessen ez a hangverseny. Biztos vagyok benne, hogy ennek az összefogásnak az eredményeképpen számtalan kulturális, gazdasági és politikai együttműködés születik. Mi lehetne alkalmasabb a kapcsolatépítésre egy hangversenynél, ahol a fiatal, tehetséges muzsikusoknak köszönhetően Mozart, Liszt és Grieg csodálatos dallamait élvezheti a közönség.”
Bemutatkozás a zene nemzetközi nyelvén keresztül
Lakatos Péter, a Magyar Zeneművészeti Alapítvány alapítója hozzátette:
„A Magyar Zeneművészeti Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy segítse a magyar klasszikus zene és a magyar muzsikusok érvényesülését itthon és külföldön, valamint képviselje és terjessze a hazai kultúra értékeit a világban. A hongkongi projekt nagyon sok szempontból illeszkedik Alapítványunk küldetéséhez. Hazai és hongkongi kulturális rendezvényeken – konferenciák, hangversenyek, kiállítások, szemináriumok, kurzusok -keresztül szeretnénk a két állam közötti kapcsolatokat erősíteni.
- Hongkong és a Távol-Kelet tárt karokkal várja az európai kultúrát, és ezt nem csak mi ismertük fel. Számtalan ország hozott létre Hongkongban és Kínában irodákat azzal a céllal, hogy bemutassa tehetséges művészeit ezen a hatalmas piacon. A tehetség és a lelkesedés azonban kevés, olyan szakemberekre van szükség, akik hatékonyan tudják képviselni Magyarország kultúráját. Azt reméljük, hogy Alapítványunk tevékenysége indikátorként fog szolgálni a magyar kulturális életben, és társakra lelünk ezen az úton.”
– Privy Council , Musicianswho.hu –
[2007.09.10.]