Ünnepel Gőz László zenész-producer
Zenerégész sorozatunkban leporoljuk a múlt emlékeit, és felidézzük a mai dátum legemlékezetesebb zenei eseményeit. Tekintsük meg, mi történt szeptember 22-én! Gőz Lászlót köszöntjük születésnapja alkalmából.
Ma Móric, Armida, Emerita, Mária, Marót, Mauricia, Mór, Ottó, Tamás, Zelinda, Zella, Zöldike napja van.
Gőz László 1954-ben született Budapesten. Zenei tanulmányait a Kodály Zoltán irányítása alatt álló középiskolában kezdte, majd a Bartók Béla Konzervatórium jazz és klasszikus tanszakán tanult. Miután elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola harsona és tanári szakát, 1978-ban a Zeneakadémia jazz tanszakának zenetörténet, szolfézs és jazz-improvizáció tanára lett.
Külföldi fesztiválokon vett résztAlapító tagja volt a kortárs zenét játszó 180-as Csoportnak, 1979 és 1989 között az együttes tagjaként több mint 400 koncerten szerepelt egész Európában, felvételeket készítettek a
Magyar Rádió, a Süddeutscher Rundfunk, a Hessischer Rundfunk, a Radio France és a Magyar Televízió számára, olyan neves személyiségekkel együttműködve, mint 1989-ben megalapította a Brass Age együttest, majd 1994-ben Erdélyi Péterrel az ESP Groupot.
Az 1996-ig a sextetként működő zenekar több magyarországi és külföldi fesztiválon vett részt, így 1994-ben az
European Jazz Festivalon, a Tornacipős Fesztiválon, a World Music Festivalon. A '94-es budapesti Brecker Brothers koncert előzenekara volt . 1995-ben részt vettek az
Bratislava International Jazz Festivalon, ugyanebben az évben jelent meg az együttes első CD-je Waiting címmel, Dés László és Horváth Kornél közreműködésével. '99-ben a zenekar létszáma 4 főre csökkent (Erdélyi Péter - zeneszerző, billentyűs hangszerek; Gőz László - harsona; Studniczky László "Zsatyi" - basszusgitár; Gyenge Lajos - dob). Ez egyben a korábbi "world music"-hoz közel álló stílusuk átalakulását hozta magával.
Vezető szerepben a harsonaAz új formáció hangszerösszeállításából adódóan a harsona vezető szerephez jutott, zenei programjuk közelebb került a ‘90-es évek jazz zenéjéhez. 1999-ben jelent meg második lemezük Colours címmel. Az album zenei anyagával sikeresen mutatkoztak be a '99-es
Frankfurti Könyvvásáron, valamint több német jazz klubban. 2001-ben jelent meg a harmadik lemezük, a Night Sounds, melynek élő lemezbemutatója a Thália Színházban volt.
Gőz László számos egyéb zenekarban is játszott (pl. Interbrass, Budapest Big Band, LGT, Jazz+az); valamint több mint 100 lemezen működött közre stúdiózenészként. 1996-ban
Jiggs Wighammel, 1998-ban
Carl Fontanaval zenélt.
1996-ban megnyitotta a Budapest Music Center – Zenei Információs Központot, majd 1998-ban megalapította a BMC Records lemezkiadót.
Gőz László több tucat magyar klasszikus, kortárs és jazz lemez producere, a magyar kortárs zeneművészetért végzett munkája elismeréseként 2003-ban a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át.
info.bmc.hu/ Pogonyi
Események:
1991 Bryan Adams (Everything I Do) I Do It For You című Robin Hood filmdalával, 12 héten keresztül vezette az angol slágerlistát.
Született:
1882 Ábrányi Emil zeneszerző, karmester.
1918 Henryk Szeryng lengyel hegedűművész
1949 David Coverdale (Deep Purple, Whitesnake)
1951 David Coverdale, a Deep Purple és a Whitesnake énekese.
1954 Gőz László harsonaművész.
1956 Debbie Boone amerikai énekesnő.
1958 Andrea Bocelli olasz operaénekes.
1960 Joan Jett gitáros és énekes, a Blackhearts zenekar frontembere.
1975 Mystikal azaz Michael Tyler amerikai rapper.
1982 Billie Piper énekes.
Elhunyt:
1988 Sugár Rezső Kossuth- és Erkel Ferenc- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerző, érdemes művész.
1989 Irving Berlin Israel Baline, orosz-amerikai dalszövegíró, zeneszerző, filmzeneszerző
2001 Isaac Stern ukrajnai származású amerikai hegedűművész.
[2007.09.22.]